Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mickelson nechce být dvojkou. V Ryder Cupu z něj bude agresivní riskér

Phil Mickelson už toho v Ryder Cupu zažil hodně - vyrovná se v Celtic Manor s deštěm? | foto: AP

30 2010
Příliš mnoho témat nabízí letošní Ryder Cup na obou stranách a na té americké všechny zastiňuje "situace Tiger Woods". Na to je Phil Mickelson zvyklý. Málokdy se ale stane, že v mediálním zájmu nehraje ani dvojku. V Celtic Manor tomu tak je.

Jako by na sebe chtěl přece jen strhnout víc pozornosti, prolomil čtyřicetiletý vítěz letošního Masters alespoň částečně hráz mlčení o tom, kdo s kým bude (možná) hrát v úvodních pátečních čtyřhrách. Neřekl ale nic o sobě, nýbrž... o Woodsovi.

Světový hráč číslo jedna ve středu už podruhé trénoval v téže skupině jako Steve Stricker. "Byl bych překvapený, kdyby se ti dva rozdělili," nerozpakoval se prohlásit Mickelson na mediálním brífinku. "Tohle spojení je velice silné. Není to žádné tajemství," upozornil na to, že na mezinárodním poli Woods se Strickerem vyhráli už čtyři zápasy.

Ale co on, nejlepší levoruký hráč světa? Ne, nenechal svoji osobu stranou a řekl si o spárování s Dustinem Johnsonem. "Trefuje balony hodně jistě a na drivu je to možná nejlepší hráč, jakého jsem kdy viděl," uvedl Mickelson po společném tréninku s nováčkem amerického výběru na hřišti Twenty Ten.

Jsem ten, kdo skóruje

Mělo by to logiku, kdyby Mickelson po Johnsonových dělových odpalech uplatnil umění své krátké hry. Bývá označován za milovníka foursomů, v nichž rád riskuje a nutí k tomu i druhého z dvojice. "Tohle hřiště přímo vybízí k agresivní hře," potvrdil, že se nehodlá měnit.

"Ve fourballech je obvykle jeden, který skóruje, a v mých párech jsem to já," hýřil sebejistotou. "Takže je dobré mít spoluhráče, který udrží míč ve hře." Mickelson si může takovou otevřenost dovolit i proto, že je ve Walesu se sedmi rydercupovými starty veteránem.

Trénink amerických golfistů na Ryder Cup - Hunter Mahan (vlevo) a Dustin Johnson, předpokládaný partner Phila Mickelsona.

Trénink amerických golfistů na Ryder Cup - Hunter Mahan (vlevo) a Dustin Johnson, předpokládaný partner Phila Mickelsona.

Nač ze svých vystoupení asi vzpomíná nerad, jsou prohry z michiganského Oakland Hills v roce 2004. Kapitán Hal Sutton tehdy sestavil hvězdnou dvojku Woods - Mickelson. Zaskočení hráči bez potřebné komunikace podlehli ve fourballu i foursomu a na druhý den už měl každý jiného parťáka.

V Ryder Cupu je ale tento druhý muž golfového světa překvapivě méně úspěšný. Americkým barvám pomohl jen ke dvěma výhrám a má zápornou zápasovou bilanci 10 výher a 14 porážek při šesti remízách. "Na Ryder Cup se nemůžete dívat skrz individuální statistiku. Když mluvím o bilanci, myslím tím naši týmovou," poznamenal.

Trénink amerických golfistů na Ryder Cup - Phil Mickelson.

V Evropě hraje Mickelson zřídka, a tak nepřekvapí, že jeho poslední transatlantický úspěch se datuje z roku 1993, kdy vyhrál pařížský Turnoi Perrier ze série Challenge Tour. "Největší výzvou je pro mě to, jak silný má Evropa tým," odmítl spekulace na téma skrytých osobních výzev.

Odpovědi golfisty, jehož další kariéra je ohrožována vážnými zdravotními problémy (psoriatrická artritida), byly většinou rozvážné a obsažné. Kdyby měřil čas strávený v místnosti pro interview, vyšlo by mu, že tam nikdo z rydercupových hráčů nebyl déle. První "prvenství" je na Mickelsonově kontě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze