Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tolik dvoustovek? Plavec Micka proháněl v Podolí olympijského vítěze

Český talent Jan Micka (vlevo) a Usáma Mellúli, hvězda světového formátu. | foto: foto Freedrive

14 2015
Dáme si dvacet dvoustovek! Cože? Tolik? Světová plavecká hvězda Usáma Mellúlí z Tuniska nadzvedl obočí, ale návrh akceptoval. A proč ne, vždyť je dvojnásobným olympijským vítězem a taky mistrem světa. "Nebylo to lehké, docela mě to unavilo. Tenhle mladý mílař je totiž docela rychlý," vydechl po téměř dvouhodinovém tréninku v podolském bazénu.

Mladý mílař, rovněž kraulař, se jmenuje Jan Micka, je mu dvacet a je považovaný za velký talent českého plavání. Mellúlí žije v Americe a do Prahy si odskočil ze soustředění v Sierra Nevadě za vyhlášeným fyzioterapeutem Pavlem Kolářem. „Před mistrovství světa jsem potřeboval prohlédnout záda a ramena,“ vysvětlil.

Při té příležitosti požádal o společný trénink se skupinou trenérky Jaroslavy Passerové.

Ještě nikdy se nestalo, aby v Podolí trénovala hvězda takového formátu. Jedenatřicetiletý Mellúlí vyhrál na olympiádě v Pekingu závod na 1500 metrů, bylo to první olympijské zlato pro afrického plavce. V Londýně 2012 pak zaskočil celý svět - jako první plavec v historii vybojoval na stejných hrách medaili v přírodní vodě (zlato na 10 km) i v bazénu (bronz na 1500 metrů).

„V Pekingu se mi splnil životní sen,“ vyprávěl Tunisan. „A dvě medaile z Londýna? Jsem na ně hrdý. Hlavně mě ale těší, že v mé zemi, kam přijíždím čtyřikrát do roka, se tím ohromně pozvedla popularita plavání i olympijských her. Když jsem byl malý, přišlo mi, že tam o olympiádě nikdo ani neslyšel,“ dodal plavec, který má ve sbírce ještě šest medailí z mistrovství světa včetně zlata na 1500 metrů z roku 2009.

Doménou Jana Micky jsou rovněž delší tratě, patří mu domácí rekordy na 400, 800 i 1500 metrů. „Ve tvém věku jsem byl na patnáctistovce o dost pomalejší,“ složil mu poklonu Tunisan.

Zmíněných dvacet dvoustovek navrhl Micka. „Když to slyšel, protočily se mu panenky. Tak jsem si ho v bazénu povodil,“ žertoval. „Ale příjemně mě překvapilo, že jsem mu stačil, potrénoval jsem s někým, kdo je opravdu rychlý. Kluci ze skupiny toho tolik v takové intenzitě nevydrží,“ dodal už vážně. „Jsem rád, že jsem to přežil,“ usmíval se Mellúlí.

Pokus o zlatou obhajobu

Myšlenky obou plavců se ubírají k blížícímu se mistrovství světa v Kazani. „Pro mě je důležité být tam na desítce v přírodní vodě do desátého místa, abych si zajistil olympiádu a mohl se v Riu pokusit o zlatou obhajobu. Ale na olympiádu chci i v bazénu,“ pravil Tunisan.

Pokud jde o Kazaň, Micka na volnou vodu zatím nemyslí. „Prioritní je bazén, rád bych si zaplaval osobáky na 400, 800 a 1500 metrů. A bylo by prima postoupit na dvou delších tratích do finále - to by byla v předolympijském roce dobrá vizitka, patnáctka je olympijská trať,“ pokýval hlavou. „Ale možná zkusím nominaci na olympiádu i na „desítce“ později, i když na dálkové plavání mám ještě čas.“

Plavali bok po boku, patřila jim pátá dráha podolského bazénu. „Bylo skvělé, že jsem si tady mohl zaplavat. Dva týdny jsem teď strávil v horách jen s mým koučem, už mi to lezlo na mozek,“ přiznal Mellúlí.

Spokojený byl i Micka, neboť už necítil tréninkový výpadek kvůli nedávné operaci slepého střeva. „Předtím to bylo koleno, loni rameno, tak už jsem si snad smůlu vybral.“

„Jsi mladý, máš dobrou plaveckou techniku. Jednou můžeš dosáhnout i na velkou medaili,“ ujistil jej Tunisan.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze