Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem první, raduje se plavec Micka, přestože skončil na ME bez medaile

Jan Micka | foto: Ladislav Němec, MAFRA

24 2016
Tak rychle ještě žádný Čech neplaval. Kraulař Jan Micka přivezl z evropského šampionátu v Londýně čtvrtou a pátou příčku, které obsadil na tratích 800 a 1 500 metrů. Druhé umístění jej ale hřeje zejména.

„Konečně se mi povedlo zaplavat pod patnáct minut, a hned dvakrát. Jsem první Čech, kterému se to podařilo, což docela potěší,“ pravil mnohonásobný český rekordman po pondělním příletu.

Co ve vás převládá? Radost ze dvou českých rekordů, anebo jistá rozmrzelost, že vaše časy nestačily na víc než na čtvrté a páté místo?
Rozhodně radost. Prolomil jsem magickou patnáctiminutovou hranici a po dlouhé době jsem si udělal osobní rekordy. Na osmistovce po dvou letech a na patnáctce po půl roce.

Pro vás má zřejmě větší hodnotu páté místo na delší trati také proto, že se jedná o olympijskou disciplínu. Je to tak?
Z toho mám radost největší. A hlavně je to dobrá motivace směrem k Riu, kde by se mohl podařit nějaký skvělý výsledek. Doufám, že forma bude gradovat a že se mi tam povede stejně dobře jako v Londýně.

Co byste požadoval za skvělý výsledek?
Další osobáček. Pro mě jsou důležité hlavně osobní rekordy. Samozřejmě bych se rád popral o finále, ale dostat se do nejlepší světové osmičky není jednoduché. Nicméně žene mě to tam, bylo by super sundat třeba další tři vteřinky dolů.

Po pátečním čtvrtém místě ve finále osmistovky jste řekl, že byste byl radši pátý než čtvrtý. Je to proto, že „brambory“ jsou nejhorší?
Ano, ze čtvrtého místa jsem byl trochu rozladěný, tak to mají asi všichni sportovci. Navíc si tam ze mě kolegové dělali legraci... K medaili mi chyběly nějaké dvě vteřinky, zatímco na delší trati asi osm. Patnáctistovka je ale důležitější.

Závodili jste v olympijském bazénu - už jste tam nebloudil jako při olympiádě?
Kdepak, už jsem všechny cesty znal, bylo to mnohem jednodušší. I čepičku jsem měl v pořádku, při mistrovství Evropy na ní můžeme mít i logo sponzora, kdežto na olympiádě jen vlaječku.

Během olympijských her vás kolegyně využívaly jako poradce při nákupech oblečení. Teď k tomu nedošlo?
Nedošlo, a byl jsem za to rád, aspoň jsem se soustředil na závody. Možná to bylo i proto, že ony měly v hlavě víkendovou polohovou štafetu, nechtěly se rozptylovat. A vyplatilo se jim to, skončily těsně čtvrté, jen o vteřinku.

V červnu vás v portugalském Setúbalu čeká kvalifikace o Rio v dálkovém plavání, je to tak?
Ano, závod je 12. června, pomalu se na to začnu soustředit. Natrénováno je, teď už to bude chtít jenom předvést, že na to mám.

Co říkal Jan Micka na ME po finále osmistovky:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze