Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Michalík myslí v Šestidenní na prvenství

9 2006
Valašské Meziříčí - V motocyklovém enduru neexistuje slavnější soutěž než Šestidenní. Bývalý mistr světa a čerstvý kontinentální šampion Roman Michalík ji letos možná absolvuje naposled. V barvách Motoklubu Jiřetín pojede na Novém Zélandu Klubový pohár. "Zdravotně už to nejde tak jako dřív," vysvětlil Michalík, proč může být letošní start jeho posledním.

"Nedávno jsem se díval do svého zdravotního spisu. Už se blížím ke třiceti zlomeninám."

Michalík, který letos sedlá stroj Beta 450 ccm v kategorii E2, pravidelně býval oporou českého Trophy Teamu.

Ale reprezentace letos kvůli nedostatku financí družstvo nesestavila. Dvaatřicetiletý jezdec z Valašského Meziříčí proto s chutí přijal nabídku Motoklubu Jiřetín. Jeho parťáky budou Jan Zaremba a Vít Kuklík. Cíl? Nic menšího než vítězství v Klubovém poháru.

"O kvalitách mých kolegů je zbytečné mluvit, tým máme složený dobře. Ale musíme tahat za jeden provaz," uvedl Michalík. "Je škoda, že nejedeme v Trophy Teamu. Ale to je záležitost někoho jiného, ne nás. Já můžu jen říct, že jedu naplno, ať jde o hlavní soutěž nebo o kluby."

Klubový pohár už jednou zkusil. Před dvěma lety, kdy rovněž přijal jiřetínskou nabídku, byl v Polsku s Milanem Barošem a Františkem Hrobským bronzový. "Nevýhodou klubáku jsou vysoká startovní čísla. Když procházíš trať před závodem, je to jako na golfovém hřišti. Když na ni za tři hodiny přijedeš, zapadneš do kolejí, které jsou až po motor," srovnal.

Kvůli tomu, že podmínky na trati se budou výrazně lišit od těch, v nichž pojede špička Trophy Teamů, nemyslí na splnění dávného snu. Michalík vždycky chtěl vyhrát hodnocení třídy. Tentokrát už předem tuší, že to nebude možné. "Moje třída je nejnabitější, na pořádný výsledek se nedá pomýšlet. Hlavní je úspěch týmu, jde o mistrovství světa družstev," připomněl.

Michalík si může být jistý, že v případě potřeby najde pomoc. Jiřetín vyslal na Nový Zéland pět družstev, v jednom z nich jede i jeho švagr Rudolf Kavský. "V předchozích Šestidenních mi dělal najížďáka a mechanika. Teď sice závodí, ale když se vyskytne problém, pomůže mi," pochvaluje si letošní mistr Evropy.

S motorkou Michalík projezdil téměř celý svět, ale na Novém Zélandu je poprvé. Vůbec netuší, jak náročná bude trať nebo jaké podmínky soutěž doprovodí. Ale v jednom si může být jistý. Nenarazí do klokana, což se mu stalo při Šestidenní před osmi lety v sousední Austrálii. "Snad to nehrozí," oddechl si při vzpomínce na nepříjemnou kolizi. Pro jistotu si s sebou vzal proslulý valašský penicilin, neboli slivovici. "Nechci nechat nic náhodě," vysvětlil s úsměvem.

Na severní ostrov Nového Zélandu k jezeru Taupo odletěl Michalík s celou jiřetínskou výpravou už v sobotu. Celý tento týden má na aklimatizaci a přípravy motorky.

Slavná soutěž začíná v pondělí 13. listopadu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze