Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Křemen vykřesal pro Brno záchranu. Ale měli jsme na víc, drbe si hlavu

Brněnský křídelník Michal Křemen vymýšlí cestu přes kolínského Christophera McEachina. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

8 2016
Původně to nebyl vztah z lásky, ale spíš z rozumu. A velké náhody. „Dával jsem se do kupy po zranění, v Nymburce jsem náhodou potkal trenéra Pětivlase a další den už jsem byl na tréninku v Brně,“ vzpomíná basketbalista Michal Křemen. Právě říjnové setkání nakonec mělo velký vliv na to, že se MMCITÉ Brno o víkendu po základní části udrželo v nejvyšší soutěži.

Křemen byl totiž vůdce, který tápající tým přivedl ke spásné záchraně. „Spadl nám kámen ze srdce,“ přiznává 34letý křídelník. „Ale důvod k oslavě to není, mančaft měl na víc,“ ví český exreprezentant.

„Michal do týmu přinesl potřebnou profesionalitu a morálku, v rozhodujících chvílích byl tahounem,“ konstatuje generální manažer MMCITÉ Martin Pavelec.

Přitom Křemen, jenž naposledy hrál v kyperském Apoelu Nikósie a loni v rumunském Rovinari, původně Brno bral jako přestupní stanici před další zahraniční štací.

„Jenže žádná nabídka nepřišla a nechtěl jsem už žít v nejistotě. Po Novém roce jsme se s vedením domluvili, že tu zůstanu do konce sezony,“ říká Křemen, jenž do velkého basketbalu nakoukl právě v Brně.

Před deseti lety ho zvábil suverénní Nymburk. „Od té doby se toho v Brně změnilo hodně. Dřív se tady hrála špička ligy, teď je to naopak,“ srovnává dvoumetrový chlapík. „Finanční stránka hraje velkou roli, ale takový je sport. Děje se to i jinde. Bylo by ale hezké tady basket pozvednout, aby se ve městě hrálo aspoň play-off.“

Z Křemenových slov lze vyčíst, že cizina už pro něj není priorita. Častěji vídá synka, zase se potkává se starými přáteli. Z říjnového dočasného svazku s Brnem by se tak skutečně mohl vyvrbit trvalý sňatek. „Nebránil bych se tomu, zůstat tady déle,“ pokývne zkušený borec. „Byla by to výzva a motivace.“

Pokud se dohodne s brněnským klubem na podmínkách nového kontraktu, mohli by fanoušci na Morendě opět tleskat Křemenovým fintám. „O Michala bychom zájem měli,“ potvrzuje Pavelec. „Jsme v jednáních se všemi hráči, o které stojíme. Michal je jedním z nich, zatím však nic konkrétního prozradit nemůžu,“ informoval ve čtvrtek generální manažer.

Michal Křemen (v bílém) z Brna brání Leeho Skinnera z Kolína.

Michal Křemen (v bílém) z Brna brání Leeho Skinnera z Kolína.

Michal Křemen (vlevo) z Brna přihrává pod kolínský koš na spoluhráče Romana...

Michal Křemen z Brna

Na jednání a skládání kádru pro další ročník Kooperativa NBL mají brněnští funkcionáři oproti loňsku dostatek klidu a času.

Poslední dvě sezony totiž MMCITÉ uzavíralo dvanáctičlennou tabulku, loni se navíc museli Brňané po konci základní části více než měsíc udržovat v kondici, aby zvládli baráž. „To byla hrůza pro všechny,“ vzpomíná Pavelec. „Teď cítíme úlevu. Představa čtyřicetidenní nejistoty a čekání na baráž, o které nikdo neví, jestli vůbec bude... Příjemné to nebylo.“

K předposlední, jedenácté příčce přispěl nejen Křemen, ale také únorová rošáda na trenérské lavičce. Tomáše Pětivlase vystřídal Zoran Helbich. „Ale zachránili jsme se hlavně proto, že se změnil přístup všech lidí v klubu,“ oceňuje Křemen, jenž po Jaroslavu Prášilovi převzal i funkci kapitána. „Pomoc se ode mě čekala nejen body, ale i udáváním tempa a rytmu hry nebo hecováním,“ uvědomuje si lídr.

Kromě Křemenových služeb má klub zájem i o balkánského kouče. „Ještě není jasné, v jaké formě bychom spolupracovali. Ale snad se dohodneme,“ věří Pavelec.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze