Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Horák se přiblížil účasti na olympiádě. Vidím to na 70 procent, řekl

Český judista Michal Horák | foto: ČTK

23 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Umístění na devátém místě na mistrovství Evropy posunulo českého judistu Michala Horáka na postupovou příčku v olympijské kvalifikaci. Ale jistého ještě nic nemá. „Pořád to vidím tak na sedmdesát procent,“ hodnotil.

V každé hmotnostní kategorii postupuje na olympiádu přímo dvaadvacet nejlepších judistů. Další pak na tak zvanou kontinentální kvótu, kterou však každá země může využít jen jednou. Právě z této pozice Horák (nad 100 kilogramů) sesadil Jaromíra Ježka (do 73 kilogramů).

Nakonec se však do Ria de Janeira můžou dostat oba. To když alespoň jeden z nich poskočí během května do dvaadvacítky nejlepších.

„Ještě nás čekají dva kvalifikační turnaje. Vždyť Grand Slam je bodovaný lépe než mistrovství Evropy! Navíc jsou mezi námi všemi hrozně malé rozdíly,“ přemítal Horák.

Ten si v prvním kole suverénně poradil s Thormodurem Jonssonem z Islandu, kterého porazil před časovým limitem. Ale následně v osmifinále nestačil na neoblíbeného soupeře Andreho Breitbartha z Německa.

„Věděl jsem, že mu nesedí, když se s ním někdo pere pravým úchopem. Ale to mi bohužel nesedí taky,“ usmál se Horák.

Horák prohrál na wazari, což je druhé nejvyšší ohodnocení techniky. Jeho udělení však vyvolalo dohady. Nebyl hod až po přerušení utkání?

„Hlavní rozhodčí dal ́mate ́, čili přerušil zápas. Nechtěl tu techniku hodnotit, protože věděl, že byla po ́mate ́. Ale sudí u videa mu vysílačkou řekli, ať ji ohodnotí, i když se mu moc nechtělo,“ popisoval český judista.

A pokračoval: „Já jsem slyšel ́mate ́ a přestal jsem se prát. To je samozřejmě chyba, že jsem ho pustil. Na videu to asi vypadá jako jedna celá plynulá akce. Já bych to nehodnotil, ale nevím, jak to vypadalo třeba z tribuny. Asi se to dalo dát - nehádám se kvůli tomu, byla to situace padesát na padesát.“

Tato situace však utkání nerozhodla. Horák si se soupeřem nevěděl rady a utkání dokončil s větším počtem trestů. Nebýt hodu, prohrál by na ně. Což nakonec sám uznal.

„Kdybych s ním šel znovu, tak by to dopadlo stejně. Když mi někdo nesedí, tak mi prostě nesedí,“ dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze