Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schumacherova výstava: poháry i vítězné formule. Kéž by tu byl s námi!

Výstava „Michael Schumacher, šampion rekordman“ v německém Marburgu. | foto: Museum Marburg

17 2016
Byla to vzácná příležitost: rodina legendy formule 1 Michaela Schumachera se kompletně ukázala na veřejnosti, což od jeho těžkého úrazu činí minimálně. Důvod? V německém Marburgu otevřeli speciální výstavu mapující Schumacherovu kariéru. Dojemné chvíle kazilo jediné - to, že Schumacherův stav zůstává neměnný, tedy nejspíš velmi špatný.

Jsou tu k vidění jeho závodnický oblek, helma a poháry za vítězství. Také originály vozů Ferrari, s nimiž se stal mistrem světa. Dokonce lze s hlavní postavou expozice „absolvovat“ virtuální rozhovor.

Na výstavu je vstup zdarma, nachází se v německém Marburgu a její název hovoří za vše: „Michael Schumacher, šampion-rekordman“. A už její otevření bylo unikátní, neboť se na veřejnosti sešli Schumacherovi nejbližší. Do Hesenska totiž přijeli jeho manželka Corinna, dcera Gina Maria a syn Mick, otec Rolf a spolu s nimi rovněž Sabine Kehmová, mluvčí rodiny.

„Samozřejmě nám tu chybí. Samozřejmě je škoda, že se tu nemohl objevit také,“ řekla Kehmová; příbuzní se pochopitelně drželi od mikrofonů stranou. Bylo to celé dojemné, ale stejně tak bolestné. Muž, jehož úspěchy jsou oslavovány, totiž musí dál zůstávat stranou. Zahalen dohady a spekulacemi. Znehybněn po těžkém úrazu hlavy, který si přivodil při lyžování na konci roku 2013.

V MEDIÁLNÍM PEKLE. Manažerka Michaela Schumachera Sabine Kehmová odpovídá

Sabine Kehmová odpovídá reportérům.

Kehmová obvykle spíše dementuje zprávy německého bulváru, nyní hovořila oficiálně. Avšak nesdělila nic, co by vybízelo k optimismu.

„Bohužel nelze změnit to, co se stalo,“ řekla. „Musíme to přijmout, musíme doufat. A dál společně poskytovat veškerou podporu, aby tu třeba jeden den s námi skutečně byl. Motosport byl jeho život. A tahle výstava ukazuje Michaela ve všech směrech.“

Proč vlastně teď, proč právě v Marburgu?

Sešla se totiž rovnou dvě dvacetiletá výročí. V roce 1996 začal „Schumi“ závodit v rudých barvách Ferrari, čímž vzniklo jedno z nejznámějších sportovních spojení - a v témže roce jej začala sponzorovat německá společnost DVAG. Právě v jejích prostorách v Marburgu se Schumacherova výstava nachází.

„Celou rodinu velmi potěšilo, že DVAG takto zpodobnilo dvacet let vzájemné spolupráce. Michael je sportovní ikona, nejúspěšnější jezdec historie. A je dobré, že je to někdy vzpomenuto,“ dodala Kehmová a zástupce DVAG Helge Lach doplnil: „Jsme rádi, že společně můžeme otevřít celosvětově první výstavu věnovanou tajemství úspěchu Michaela Schumachera.“

Na slavnostní vernisáži se sešlo na dvě stě hostů. Jako by vzdor čím dál těžšímu čelení realitě chtěli sdělit: Nezapomínáme. Doufáme. Věříme.

Což tento týden potvrdil i Schumacherů nástupce ve stáji, neméně slavný Němec a čtyřnásobný šampion formule 1 Sebastian Vettel. „Ve Ferrari všude stále visí Michaelovy snímky, pořád tam pracuje řada lidí z jeho éry. Mnozí jej dokonce dál považují za člena týmu,“ napsal Vettel na svém webu.

Akce v Marburgu je po dlouhé době čímsi, co lze v souvislosti s jezdcem vidět v pozitivní rovině. Připomínky jeho závodů, originální a unikátní předměty ze zákulisí, to vše upomíná na Schumacherovu kariéru - smutné realitě navzdory. Jaká je, to vědí jen Schumacherovi nejbližší, kteří se v Marburgu ukázali.

Na snímcích z výstavy, které zveřejnila německá média, lze mimo jiné vidět i fanouškovský transparent, na němž stojí: „F1 je náboženství, Schumi je bůh!“

Bohužel nikoli; i nejslavnější z mužů za volantem je jen smrtelníkem. Přesto se nyní v Marburgu dočkal aspoň „nesmrtelnosti“ v podobě vzpomínek na své triumfy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze