Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lékaři probouzejí Schumachera, podle nich reaguje pozitivně

Michael Schumacher při lyžování v italském středisku Madonna Di Campiglio v roce 2006. | foto: Reuters

29 2014
Ta informace příjemně překvapila sportovní svět. Respektovaný francouzský list L'Equipe totiž v den, kdy je to přesně měsíc od vážné nehody Michaela Schumachera, přinesl zprávu, že lékaři začali s jeho postupným probouzením. Na druhou stranu list dodává, že jde o dlouhodobý proces s nejistým výsledkem.

"Začala pomalá a velmi nejistá fáze návratu k životu," píše deník. A přidává další informace: "Schumacher na proces probouzení reaguje pozitivně, což je bez pochyby nejlepší zpráva, která za poslední měsíc z oddělení neurochirurgie v nemocnici v Grenoblu přišla."

Optimistické zprávy ale zpochybnila manažerka legendárního pilota formule 1 Sabine Kehmová: "Zdůrazňuji, že jakákoliv vyjádření o Michaelově zdravotním stavu, která nepocházejí od jeho ošetřujících lékařů, je nutno brát jako spekulace."

Další informace

Schumacherův boj

Schumacher je hospitalizován od 29. prosince, kdy měl na sjezdovce nad francouzským střediskem Méribel vážný pád na lyžích.

Prodělal dvě operace mozku a lékaři ho měsíc udržovali v umělém spánku, což je v obdobných případech podle odborníků poměrně dlouhá doba. Však také L'Equipe cituje profesora Jeana-Luca Truella, jenž tvrdí, že čtyři týdny jsou maximální dobou, než dochází k probouzení.

Pro něj se lékaři tento týden skutečně rozhodli, zřejmě díky poklesu tlaku v lebce. Zatímco na začátku ledna mluvily oficiální zprávy o Schumacherově kritickém stavu, později už o stabilním.

"Postupně se snižuje utlumení pacienta. Probuzení se pak projevuje otevřením očí a obnovením schopnosti komunikovat, která se ověřuje jednoduchými povely: Otevřete oči, zavřete oči, stiskněte ruku," popisuje Truelle.

Fotogalerie

A L'Equipe dodává: "Tuhle schopnost, zdá se, Schumacher projevuje."

Jenže ani tak není vyhráno.

Pacienti po úrazu mozku, kteří bývají delší dobu v umělém spánku, mají často trvalé následky a ani u sedminásobného šampiona formule 1 nelze předvídat, zda se naplno vrátí do života. "Ten návrat se v případě vážného zranění hlavy může táhnout i několik let," odhaduje Truelle.

"Viděli jsme pacienty, kterým se stav zlepšoval jeden až tři roky po nehodě," citovala zpravodajská agentura AFP jiného odborníka na neurochirurg.

Po měsíci je však i zpráva, že lékaři začali s jeho probouzením, velmi pozitivní.

Připomeňte si kariéru Michaela Schumachera:Najdete na iDNES.czmobilní verze