Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schumacherovi hrozí, že se už neprobere. Anebo může mít těžké následky

17 2014
Před nemocnicí už nehlídkují desítky televizních štábů, ani tisková mluvčí Sabine Kehmová nerozdává rozhovory, ve kterých by otevřeně popisovala, jak na tom Michael Schumacher je. Jenže jak na tom teď sedminásobný šampion je opravdu? Vždyť už 19 dní leží po těžkém pádu na lyžích v umělém spánku...

Věrohodné informace o Schumacherovi momentálně nejsou k mání. Manželka Corinna si totiž nepřeje zveřejňovat zprávy o stavu svého muže, navíc minulý týden požádala novináře, aby už nečekali před nemocnicí v Grenoblu, kde je Schumacher hospitalizován.

A tak se spekuluje. Oslovují se lékaři, kteří podobné případy řeší, aby odhadli, jaký bude další vývoj. A popravdě - nejsou to příliš povzbudivé zprávy. "Mohla u něj nastat komplikace. Ale není na místě spekulovat, protože se bavíme o otázkách života a smrti. Teoreticky ale může zůstat v kómatu po zbytek života," citoval magazín Focus neurochirurga Andresa Ziegera.

Fotogalerie

K teorii o komplikacích podle něj nahrává i to, že pacienti jsou z umělého spánku obvykle probouzeni po týdnu či dvou. Schumacher je v něm tři týdny.

S ním souhlasí i Gereon Fink, profesor neurochirurgie z Kolína nad Rýnem, jenž pro Bild uvedl, že Schumacherův stav bude zřejmě horší, než se doufalo.

To, že stále zůstává v umělém spánku, pomáhá jezdci k zotavení, zároveň má ale anestezie vedlejší účinky. "Ohrožuje játra, nastává svalový úbytek či nitrolebeční tlak jako důsledek špatné cirkulace mozkomíšního moku," tvrdí Zieger.

A i kdyby byl Schumacher z umělého spánku záhy probuzen, s velkou pravděpodobností ho čekají vážné následky, což pro iDNES.cz potvrdil i český neurolog Pavel Bočan (rozhovor s ním čtěte zde.). "Šance na vyléčení bez následků je jen v případě lehkých mozkových poranění, kdy je porucha vědomí obvykle kratší než šest hodin, tedy při otřesu mozku," řekl Bočan.

Ten popsal, že velmi často vede úraz k postižení nervových vláken a nervových buněk, následkem čehož jsou pak poruchy paměti až těžká demence. "Dalšími následky jsou epileptické záchvaty, chorobná spavost, poruchy řeči, poruchy hybnosti nebo poruchy sluchové, zrakové a čichové," uvedl Bočan.

V případě těžkého zranění, o kterém v případě Schumachera bezpochyby jde, může případná rehabilitace trvat roky. "A ani tehdy nemusí být dosaženo plné nápravy postižení," upozornil český lékař.

V nejhorších případech vzniká při destrukci mozku a mozkového kmene takzvaný apalický syndrom, který se projevuje těžkou poruchou vědomí a může končit smrtí.

Snad v tomto případě budou platit slova Jeana Todta, pod kterým Schumacher získal ve Ferrari pět titulů mistra světa: "Michael je bojovník. Znám jeho energii, odvahu a vytrvalost. Pevně věřím, že mu to pomůže v době, kdy se rozhoduje o jeho osudu."

Životní osudy slavného závodníka Michaela Schumachera:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze