Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o titul rozhodlo bahno v poslední zatáčce. Moje chyba, řekl Boroš

13 2016
Táborský odchovanec Michael Boroš bojoval potřetí v řadě o vítězství na cyklokrosovém mistrovství republiky. Tentokrát však spadl těsně před cílem.

Předloni byl druhý. Loni třetí a letos chtěl na nejvyšší stupínek. Ve Světovém poháru je nejlepší z Čechů a dařilo se mu i v několika domácích závodech Toi Toi Cupu.

„Každý tam jede s tím, že chce vyhrát,“ vyprávěl už před šampionátem táborský odchovanec Michael Boroš, který jezdí prvním rokem za belgický tým BKCP.

A skutečně ukázal, že na domácím šampionátu v Kolíně vyhrát chce.

V týdnu před závodem byl nemocný. Vyprávěl, že nohy mu nešlapaly tak, jak by si přál a jak jezdil v předchozích závodech před koncem roku. „Byl jsem z toho až překvapený, že jsem s klukama vydržel jet v tom tempu až do samého závěru,“ vyprávěl třiadvacetiletý jezdec tři dni po závodě se střízlivým odstupem.

A byl to právě on, kdo vydržel bojovat s pozdějším českým mistrem Radomírem Šimůnkem mladším až do posledních chvil. I poté, co v předposledním kole odpadl po chybě za překážkami loňský mistr a jeho stájový kolega Adam Ťoupalík, který špatně nasedl na kolo.

„V předposledním kole jsem chtěl zkusit nastoupit, ale jelo se hodně rychle a nedokázal jsem se utrhnout,“ vysvětloval Boroš.

V tom posledním se zase držel v terénu Šimůnka i ve chvíli, kdy se snažil ujet svému pronásledovateli.

Až pak to přišlo. Poslední zatáčka při výjezdu z terénu. Poslední místo, kde se dalo spadnout a chybovat. A Boroš ležel v blátě na zemi.

„Celý závod jsem tudy jezdil stejnou stopou. I v posledním kole jsem si tam najížděl jako vždycky, ale jak to bylo mokré, tak bahna přibývalo. Radka to přede mnou ještě pustilo, ale mě to stáhlo,“ popisuje inkriminovaný moment. „Jasně že to byla moje chyba, ale prostě, stalo se.“

Vyhlíží mistrovství světa

Původ pádu nehledal ve špatné koncentraci. V tom, že by se už viděl v souboji na cílové rovince. Že by už přemýšlel, jak zdolat svého soupeře. „Jak jsem jel nadoraz, zkoušel jsem Radka předjet a na trati se nedařilo najít skulinku. Ani jsem dopředu nepřemýšlel nad tím, jak bych ho mohl překvapit,“ popisoval Boroš.

Bezprostředně po závodě mluvil o zklamání. Zcela ho nepřešlo ani po třech dnech. „Jasně že to mrzí, protože vozit mistrovský dres je super,“ pousmál se. „Ale nevadí, snad to vyjde příště.“

Mistrovstvím republiky pro jihočeského cyklokrosaře sezona ještě zdaleka neskončila. Už o víkendu pojede ve Francii závod Světového poháru. O týden později pak poslední díl seriálu v Nizozemsku. „V průběžném pořadí jsem ve druhé desítce. Chtěl bych to udržet, nebo se zkusit posunout,“ říká Boroš odhodlaně.

A první únorový víkend pak čeká cyklokrosaře mistrovství světa v belgickém Zolderu. Loni nejlepší z Čechů doufá, že bude mít formu jako na Světovém poháru, který se v Zolderu jel po Vánocích. Skončil dvanáctý a držel se v elitní skupině.

Naopak na medaili by tam mohl zaútočit třetí z mistrovství republiky Adam Ťoupalík v kategorii do 23 let, který právě v Zolderu dojel třetí s minimální ztrátou na medaili. Naopak třetí táborský odchovanec z tuzemské špičky Jakub Skála v úterý ukončil kvůli zdravotním problémům sezonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze