Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosař Boroš stvrdil svůj vzestup medailí

Cyklokrosař Michael Boroš na trati v Lošticích | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2014
Vyrostl v Táboře, kde loni dokončil zdejší střední průmyslovou školu. Letos cyklokrosař Michael Boroš ukončí své působení v kategorii do 23 let a přejde mezi muže. V Lošticích při mistrovství republiky ukázal, že mu přechod nedělá problémy. Porazil všechny kromě Martina Bíny, který získal svůj první titul.

"Ten je někde jinde," řekl směrem k lídrovi Boroš.

Sám získal svoji první medaili v kategorii Elite. Odpíchl se dobře, hned to bylo druhé místo.

V cíli závodu jste v televizním rozhovoru uvedl, že jste se třetímu Kyzivátovi při jeho útoku v předposledním kole závodu nedal. Z čeho vzešla vaše sebedůvěra?
Jak bych to řekl. Nebral jsem ho jako soupeře, na kterého nemám. V této sezoně jsem byl snad v každém závodě před ním. Věřil jsem si na něj i tentokrát.

Také jste v dalším rozhovoru uvedl, že z tuzemské špičky nemáte už jen na Martina Bínu.
No, to nemám. Je letos hodně vysoko i ve světové špičce. Předvádí výborné výkony a má pěkné výsledky. Kdybych se ho uvisel (udržel), byl by to pro mě neskutečný výkonnostní vrchol.

Stejně je to váš asi nejlepší dosavadní výsledek. Nebo ne?
Zatím asi ano. V elitě určitě.

A co mimo elitu? Je to titul mistra republiky do 23 let na silnici při závodě s hromadným startem z loňska?
Ten titul z léta, to byl dobrý výsledek. Mám také nějaké úspěchy a medaile z dob, kdy jsem jezdil v kategorii juniorů. To stříbro v elitě je ale opravdu asi zatím můj největší úspěch.

Jedete v kategorii do 23 let poslední sezonu?
Ano. Teď na mistrovství světa to bude můj poslední start v kategorii. Pak ještě budu závodit ve stejné kategorii na silnici a od září budu už jen v elitě.

Kdo vás sleduje, vidí, že se pořád zlepšujete. Neustále se posouváte dopředu. Od začátku sezony jde výkonnost nahoru.
Jsem rád, že to není obráceně.

Váš vzestup je patrný i z minulosti. Jaké máte sportovní cíle?
Teď bych rád určitě získal medaili na mistrovství světa. Jsem poslední rok třiadvacítkář, tak bych toho chtěl využít. Pokusit se zabojovat a dostat se na bednu.

Vy jste celkově ve Světovém poháru v kategorii jedenáctý.
Byl jsem jedenáctý před posledním závodem v Římě. Ani nevím, jestli se to nezměnilo.

Jste pořád jedenáctý. Teď chcete medaili z mistrovství světa, ale je tam velká konkurence.
První desítka je hodně vyrovnaná, v každém závodě jezdí deset lidí pohromadě a pořád se to střídá. Nikdo jiný se tam nedostane, není schopný s nimi jet. Mně se to už povedlo doma v Táboře i v Římě. Pokaždé jsem byl osmý. V Římě jsem byl chvíli i první nebo druhý. Forma jde nahoru, tak doufám, že ji prodám. Nemám už ani na co čekat.


V Římě vyhrál Mathieu van der Poel, kterému teď bude teprve 19 let. Vede do 23 let i celkově.
Je opravdu dobrý. Prvním rokem závodí v kategorii do 23 let a už vyhrává. Je to loňský juniorský mistr světa. Je to velký favorit i pro letošní mistrovství světa.

Jaké máte představy o své další cyklistické kariéře?
Chtěl bych se časem dostat do ještě lepšího klubu. I to je jeden z mých cílů. Proto by to chtělo ještě nějaký pořádný výsledek nejen doma, ale i ve světě.

Jak znáte Hoogerheide, kde se brzy pojede mistrovství světa? Není tam neoblíbený písek?
Ne, to ne. Není tam žádná písčitá pasáž. Když zaprší, je to hodně poctivý závod. Skoro se to celé nedá projet, jaké je tam bahno. Když je trať suchá nebo zmrzlá, je to pro změnu rychlý závod. Hodně tam záleží na počasí. Jak tam asi bude, to se dozvíme až tak týden před závodem. Ale doufám, že budeme připravení na všechny varianty.

Který povrch ze zmíněných vám nejvíce vyhovuje?
Dříve jsem preferoval suché a rychlé tratě. Teď už je mi víceméně jedno, jestli je bahno, nebo jestli je trať suchá a rychlá. Vždycky je to pro všechny stejné. Žádný z těch povrchů mi problémy nedělá.Najdete na iDNES.czmobilní verze