Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletická lahůdka v Praze má další hvězdu. Dorazí i ruský výškař Uchov

Ivan Uchov je ve formě. Co předvede na halovém mítinku v Praze? | foto: AP

20 2014
Nejen Blanka Vlašičová, Dwain Chambers či Pavel Maslák. Účast na mezinárodním atletickém halovém mítinku Praha Indoor 2014 (úterý 25. února v O2 aréně) potvrdil také ruský výškař Ivan Uchov.

Mistr Evropy Pavel Maslák bude chtít vylepšit nejlepší evropský čas v běhu na 500 metrů. Dalším možným kandidátem na vylepšení rekordu je výškař Ivan Uchov, který je v životní formě.

Maslák přehodnotil svou disciplínu a po skvělém evropském čase v běhu na 300 metrů v Gentu našel novou motivaci ve snaze o co nejlepší čas na jiné netradiční trati, pětistovce. Svou hlavní disciplínu 400 metrů již před halovým mistrovstvím světa v Polsku nepoběží.

Diváci se tak na testovacím mítinku halového mistrovství Evropy 2015 mohou těšit na pokus o překonání nejlepšího evropského výkonu na 500 metrech, který drží izraelský sprinter Donald Sanford od této sezony časem 1:00.86. Maslák už v lednu zaběhl v tréninkových podmínkách haly na Strahově tuto trať v českém maximu 1:01.15, tedy jen o 29 setin pomaleji než Sanford. Ve hře je tak i možnost přiblížit se světovému rekordu 1:00.17 Američana Kena Loweryho z roku 1987.

Vloni zaběhl Maslák v Chebu na otevřené dráze čas 1:00.35, ale to neměl takovou formu jako v současnosti po velkých zlepšeních minulý víkend na 60 metrů i 200 metrů.

"V rámci přípravy na halové mistrovství světa jsme se s trenérem rozhodli, že už není potřebný další start na 400 metrů a tak jsme zvolili 500 metrů. Není to jednoduchá trať, ale věřím, že s pomocí diváků zaběhnu kvalitní čas," řekl svěřenec Dalibora Kupky. Soupeři na trati 500 metrů mu v O2 aréně budou Súdánec Yusif Rabah a Brit Conrad Williams, oba solidní běžci na 400 metrů.

Organizátoři využili zájem olympijského vítěze Ivana Uchova startovat v Praze. Ruský výškař prozatím v každém ze svých dosavadních halových startů atakoval 240 centimetrů nebo více. V Arnstadtu byl velmi blízko zdolání 244 centimetrů, což by byl nový světový halový rekord.

Vzhledem k nabitému programu jiných disciplín přistoupili organizátoři na koncepci soutěží s menším počtem účastníků (muži a ženy), což závodníkům vyhovuje. Uchov bude mít za soupeře krajana a vítěze letošního Hustopečského skákání Alekseje Dmitrika, který v Arnstadtu skočil 240 centimetrů, Rumuna Mihaie Donisana, který se o víkendu zlepšil na 232 centimetrů a českou jedničku Jaroslava Bábu. Na českém území se zatím výkon 240 centimetrů nikomu překonat nepodařilo. Hvězdou ženské výškařské soutěže bude mistryně světa Blanka Vlašičová.

Novinky ve startovních listinách

I další disciplíny se podařilo obohatit zvučnými jmény. Na 60 metrů se představí oba britští reprezentanti nominovaní na halový světový šampionát, legendární Dwain Chambers (halový mistr světa z roku 2010) a  objev sezony Richard Kilty. V běhu 400 metrů unaveného Luguelina Santose adekvátně nahradí úřadující halový mistr světa z Istanbulu Nery Brenes z Kostariky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze