Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mezi plavci zazářil mladík Svoboda

7 2000
H e l s i n k y - Dva čeští plavci zůstali na mistrovství Evropy v Helsinkách těsně pod stupni vítězů - Ilona Hlaváčková na 100 metrů znak a senzačně Květoslav Svoboda v závodě na 200 metrů volný způsob. Mladý kraulař se tak senzačně blýskl před blížícím se mistrovstvím Evropy juniorů v Dunkerque. Třetí českou finálovou účast proměnil v šesté místo na nejkratším sprintu prsař Daniel Málek, který už v úterním závodě na 100 metrů skončil čtvrtý.

V osmnácti letech dokázal znojemský dorostenec Svoboda nejprve překonat časem 1:50,51 minuty o plných 52 setin vlastní český rekord, jímž si rovněž zajistil účast na olympidádě v Sydney, postoupil o desetinu horším časem do finále, kde nakonec své vlastní české maximum časem 1:50,18 minuty ještě vylepšil. Český rekord v jeho podání tak snížil o plných 85 setin.
 
"Už se všichni finalisté ptali, jak mám dlouhé nohy, co jsem vůbec zač," líčil Svoboda, o nějž projevilo eminentní zájem hned několik zástupců amerických univerzit. "Když jsem přišel na start, určitě bylo vidět, jak po mně pokukují, že přišel někdo nový, mladý a ještě k tomu rychlý," smál se svěřenec trenéra Jiřího Kyněry. "Mě to ale nerozhodí. Já všechny, včetně Hoogenbanda, beru za sobě rovné soupeře, soustředím se pouze na svůj výkon," tvrdil nadějný český plavec.

Třiadvacetiletá plavkyně pražských Bohemians Hlaváčková dohmátla v čase 1:03,08 minuty, na medaili jí však chybělo plných 1,2 vteřiny. Svěřenkyně Milana Moravce, která se na ME zapsala už dvakrát do českých rekordních tabulek, se představí v sobotu ještě na poloviční znakařské trati. Pro Daniela Málka visela medaile hodně vysoko, zlínský prsař však na šestém místě doplaval v čase 28,36 vteřiny, jen čtyři setiny za svým českým rekordem.

Solidní výkon na hranici svých možností předvedl v semifinále závodu na 100 metrů motýlek Jan Víťazka, který však nakonec dvanáctým časem 54,28 vteřiny do sobotního finále nepostoupil. Svůj čas z dopolední rozplavby vylepšil o třináct setin, ale do olympijského limitu mu chybělo 25 setin. Konečné patnácté místo obsadila Michelle Vlasáková na 200 metrů prsa časem 2:37,79 minuty.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze