Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Městská golfová hřiště ničí ceny privátní konkurenci

Golfové hřiště v Glenview. | foto: Profimedia.cz

17 2010
I ve Spojených státech se najdou ukázkové příklady toho, jaký je rozdíl, když se někdo stará "o svoje" a "o cizí". Radnice ve městě Cincinnati začala teprve s nástupem soukromých investorů vydělávat na vlastních golfových hřištích.

Na začátku byla snaha místních politiků využít popularity golfu a vystavět v okolí na městských pozemcích řetězec veřejných hřišť. Od roku 1998 jich vzniklo sedm.

Jenže se ukázalo, že veřejná správa není totéž co privátní. Bývalý dohližitel na golfové záležitosti, jmenovaný městem, byl po dvou letech odvolán v důsledku pěti prokázaných případů zbytečné finanční ztráty. Ta dosáhla výše 1,3 milionu dolarů.

Byl z toho docela velký skandál a město svěřilo péči o hřiště odborníkům. Pět let se o ně staral velký koncern Kemper Sports Management, v roce 2003 nastoupila rostoucí firma Billy Casper Golf a získala osmiletou smlouvu, o jejímž prodloužení se teď jedná.

"Golfová hřiště si vedou dobře," citoval deník Business Courier radního Chrise Bortze. Komise pro volný čas zveřejnila, že v loňském roce dosáhly příjmy z golfu 6,7 milionu dolarů a po tři roky už je golf v zisku, odhadovaném na 1,2 milionu.

To je ovšem méně, než se předpokládalo při schvalování plánu výstavby. Počet odehraných kol klesl z ročních hodnot kolem 400 000 po hranici tří set tisíc.

Zmíněný ekonomický list ale upozornil, že přibližně ve stejném období bylo v okolí Cincinnati otevřeno 17 konkurenčních soukromých hřišť.

Golfové hřiště Woodland.

Golfové hřiště Woodland.

Snaha o maximalizaci zisku naráží na plnění obecně prospěšných povinností. Lidé z Billy Casper Golf nechali rekonstruovat dvě klubovny a systematickým budováním zavlažovacího systému už je vodou obsluhováno 54 jamek ze 135, patřících městu. Zvýšil se prodej reklamních předmětů a vzrostla konzumace v klubových restauracích.

Firma zavedla program výuky pro děti a hendikepované golfisty. Pro čtyři hřiště získala certifikát společnosti podporující ekologický způsob péče o golfová hřiště.

V příštím roce však kontrakt vyprší a rada vypíše nové výběrové řízení na správu svých veřejných hřišť. A názory začínají zveřejňovat i kritici.

"Je to drsná konkurence. Zavedli trvale diskontní ceny a mnohá okolní hřiště je napodobila. Podle mě to ale devalvuje celý produkt," uvedl Doug Stultz, manažer jednoho z lokálních privátních hřišť.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze