Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město Liberec a Technická univerzita chybovaly při financování MS

Příprava areálu ve Vesci pro světový šampionát | foto: Roman Čejka, MF DNES

12 2009
Prověrka financování infrastruktury pro liberecké MS v klasickém lyžování odhalila řadu nedostatků. Dnes to na tiskové konferenci řekl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. NKÚ zároveň podal v této souvislosti trestní oznámení.

Jak dále citovala agentura ČTK šéfa NKÚ Dohnala, úřad nedostal od kontrolovaných institucí ve všech případech úplné a pravdivé informace. "Kontrola proto byla prodloužena o pět měsíců," dodal Dohnal.

Kontrolovanými institucemi byly Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, statutární město Liberec a Technická univerzita Liberec. Kontrolovaným obdobím byly roky 2006 až 2007 a rok 2008.

"Výsledek kontrolní akce odpovídá tomu, že se jednalo o kontrolu nedokončených akcí. Průběh kontroly, zejména časový harmonogram, byl ovlivněn tím, že byla zjištěna řada nedostatků a nejasností, ke kterým kontrolované osoby poskytovaly nepřesné a neúplné informace, které pak musely být opakovaně došetřovány," vysvětlil Dohnal.

vyjádření technické univerzity

Mluvčí Technické univerzity Jaroslava Kočárková: "Úřad nám například vytkl, že jsme porušili rozpočtovou kázeň, když jsme v roce 2007 zaplatili přes čtyři miliony za lednice, které se pak údajně neobjevily v našem vybavení. Dodávka se ale pouze opozdila a lednice na kolejích již samozřejmě jsou. O žádnou zpronevěru nešlo."

Nejzávažnější problém je podle Dohnala v tom, že ministerstvo školství neplnilo podmínky, se kterými projekt zahajovalo. Jednotlivé akce nebyly dostatečně připraveny a v jejich průběhu byly doplňovány další.

Město Liberec porušilo rozpočtovou kázeň a hradilo i práce, které provedeny nebyly. Podobně Technická univerzita Liberec poskytla mandátní smlouvu externí firmě, v níž ji zplnomocnila "ke všemu", tedy např. i k navýšení dotací či k odsouhlasení faktur a prací, které podle následného zjištění vůbec provedeny nebyly.

Město Liberec dále například účelově rozdělilo přípravu i budování sportovních areálů pro MS na více veřejných zakázek. "Při jejich zadávání tak obcházelo zákon o veřejných zakázkách," konstatuje NKÚ.

Nejvyšší kontrolní úřad proto podal na postup města Liberce a Technické univerzity v Liberci při přípravě sportovišť pro mistrovství světa v klasickém lyžování trestní oznámení. "Řada prací byla zaplacena, ale ne provedena. Podklady a vyúčtování byly zpracovány s vědomými nepřesnostmi, či lživě," zopakoval Dohnal.

Výsledky šetření se nijak nedotýkají činnosti organizačního výboru pro MS Liberec 2009. "Výstavba sportovišť byla záležitostí města Liberce, my jsme měli na starost sportovní a organizační stránku šampionátu," potvrdil iDNES.cz mluvčí bývalého OV Vladimír Zemánek.

"Nás se toto zjištění opravdu netýká," říká za současný organizační výbor Zdeněk Soudný. "Ale co mě v této záležitosti zaráží a je mi líto, že NKÚ přišel s touto informací šest dní před zahájením mistrovství. Vždyť výsledky jejich šetření byly známy už 19. listopadu loňského roku! Domnívám se, že tím jen poškozují jméno MS a tohoto sportu," dodal Soudný ve vyjádření pro iDNES.cz.

stanovisko města Liberce

Náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka: "Víme o drobných pochybeních, jež se na více než 30 stavbách pro mistrovství světa objevila. Nešlo ale o nic, co by se mohlo stát důvodem pro obvinění z trestných činů. Věděli jsme předem, že Nejvyššímu kontrolnímu úřadu bude vadit rozdělení prací do menších zakázek. Kdybychom to ale neudělali, tak bychom sportovní areály pro mistrovství světa nestihli včas dokončit. Nevím o tom, že bychom zaplatili jakékoliv neprovedené práce. Pouze v jednom případě jsme se opozdili o několik dní s vyúčtováním. NKÚ jsme o tom však při kontrole informovali."

Autor:


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze