Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Město duchů děsí svět: dopingem, kolapsy atletů i nezájmem diváků

UŽ DRUHÝ. Nigerijec Samuel Okon měl na Hrách Commonwealthu dopingový nález. | foto: AP

12 2010
Jako by se těch problémů na Dillí, pořadatele her Britského společenství, nenasypalo dost už před začátkem "olympiády". Potíže dusí sportovní nadšení i teď, kdy už se rozdělují medaile: problémy se vstupenkami, zdravotní obtíže sportovců, prázdné tribuny... A doping!

Hry zasáhl už druhý případ a znovu se jedná o nigerijského atleta. Samuel Okon, šestý ve finále závodu na 110 metrů překážek, byl pozitivní na metylhexanamin. Tedy stejnou látku, jaká byla nalezena v A vzorku Okonovy reprezentační kolegyně a vítězky stovky Damoly Osayomiové.

"Znovu musím s politováním oznámit dopingový případ," řekl agentuře AP prezident her Mike Fennell. "S představiteli nigerijské federace už jsme měli vážnou řeč a sami jsou znepokojeni."

Světová antidopingová agentura WADA sice přesune substanci na seznam specifických stimulantů, takže sportovec může po jeho nálezu vyváznout jen s varováním. Tohle pravidlo ale bude platit až od roku 2011. "Ale teď stále pracujeme s pravidly roku 2010," připomněl Fennell.

Prezident her nemá vděčnou roli, předsedá nejproblémovějšímu ročníku historie. Výtky, které k směřovaly k organizátorům ohledně skluzu v přípravách už před slavnostním zahájením, nepolevují ani teď.

Hry odstartovaly 3. října a seznam problémů se dál rozšiřuje.

V neděli policisté zatarasili cesty do středu města a nepustili tak fanoušky k trati cyklistického závodu. Copak je tu zákaz vycházení? divili se cyklisté.

Město duchů, komentovala média strašidelné kulisy - toulaví psi, poletující noviny a igelitové tašky. Policejní složky se blokováním přístupu a uzavřením některých stanic metra chtěly vyhnout útokům radikálů.

"Naším prvořadým úkolem bylo zajistit účastníkům bezpečí, protože se jednalo o závody pod otevřeným nebem," pronesl mluvčí her Rajan Bhagat. Organizátoři her se ale červenají studem dál. Na nedostatek diváků si sportovci stěžují už od začátku her, o medaile se často bojuje před téměř prázdnými tribunami.

A KDE JSOU DIVÁCI? Závod cyklistitek projížděl "mrtvým" městem.

A KDE JSOU DIVÁCI? Závod cyklistitek projížděl "mrtvým" městem.

Mluvčí britského týmu Caroline Searlová potvrdila, že skoro deset procent sportovců z Británie trápí zažívací potíže navzdory všem druhům opatření. Dokonce i k čištění zubů používají balenou vodu. Nejvíce zasaženými jsou plavci a pozemní hokejisté.

Nemocní jsou i někteří australští plavci, a možná příčina je kontaminace vody v bazénu. "Pokud něco takového zjistíme, nebude už možné v bazénu plavat," ujistil Fennell.

Na hry padá stín i ne vlastní vinou organizátorů. Třeba když skotský boxer Joseph Ham minulý týden utrpěl tak těžkou porážku v zápase s Namibijcem Sakariem Lukasem, že ho pak lékaři museli deset minut oživovat.

V závěru duelu inkasoval tvrdé údery a pak při rozhovoru zkolaboval. "Po podání kyslíku byl převezen do ošetřovny, komplikace by neměly nastat," komentoval zástupce organizátorů.

Kolaps potkal i nigerijskou dálkařku Comfort Onyaliovou, během nedělní soutěže jí musela z doskočiště pomoci soupeřka. 27letá atletka se pak vzchopila, po pár metrech si ale sedla a soupeřky upozorňovaly pořadatele na další komplikace. Závodnici pak v bezvědomí museli odnést na nosítkách.

Obtíže potkaly i samotné město, konkrétně jeho kanalizaci. Potrubí ucpávají tisíce kondomů spláchnutých do záchodu. "Ukazuje se, že sportovci kondomy užívají, a to je velmi pozitivní zpráva. Atleti se chovají odpovědně," řekl Fennell pro Reuters.

Pořadatelé do vesničky dodali zdarma 8 000 antikoncepčních pomůcek a zdá se, že toto množství možná ani nebude stačit. Soutěžící si údajně vyžádali už více než polovinu zásob.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze