Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mapa meldonia: Jen východ Evropy, dva afričtí seveřané a zápasník Novák

Tisková konference v Ženevě, na které Světová antidopingová agentura doporučuje Mezinárodní atletické federaci vyřadit Rusko dočasně ze všech soutěží včetně olympijských her. | foto: AP

14 2016
Meldonium. Zakázaná látka, která od začátku letošního roku hýbe sportovním světem. Dlouho se českému sportu vyhýbala, až zápasník Petr Novák ji dotáhl do Česka. Jinak je to ale záležitost spíše východní Evropy, nepočítáme-li dva africké seveřany a jednu Etiopanku. Kde všude byli sportovci v Evropě chyceni a v kterých sportech nejčastěji?

„Už v roce 2014 jsme meldonium zařadili na listinu látek, které sledujeme, abychom lidem řekli: ‚Pozor, buďte opatrní‘. A oni nebyli,“ řekl generální ředitel Světové dopingové agentury (WADA) David Howman.

Nebyli, protože jak jinak si vysvětlit tak vysoký počet pozitivně testovaných sportovců?

Maria Šarapovová informuje novináře: „Hrozí mi trest za doping.“

Maria Šarapovová se k meldoniu přiznala začátkem března.

Vždyť začátkem března to byla asi šedesátka lidí. Aktuálně je jich skoro dvakrát tolik. Některé weby uvádí 158 pozitivně testovaných vzorků, web Timecolonist zase 172. Na čem se ale shodují, je to, že drtivá většina pochází z Ruska, respektive východní Evropy.

Proč?

Jednoduše – právě tam se nejvíc prodává. Naproti tomu třeba v USA je jeho prodej zakázán.

Rusko a východ Evropy

Celý kolotoč kolem téhle záhadné látky odstartovala začátkem března ruská tenistka Maria Šarapovová. Dalšími krajany na seznamu pak byli třeba cyklista Eduard Vorganov, krasoblurlařka Jekatěrina Bobrovová nebo biatlonista Eduard Latipov, odhalený během světového šampionátu v Oslu.

Sporty a meldonium

Ve kterých sportech už jsou známa jména pozitivně testovaných sportovců?

Atletika: 9x
Zápas: 5x
Biatlon: 4x
Judo: 4x
Cyklistika: 3x
Rychlobruslení: 3x
Sedmičkové ragby: 2x
Vzpírání: 2x

Jeden pozitivní test: Krasobruslení, Tenis, Volejbal, Plavání, Boby, Vodní pólo, Skeleton, Gymnastika, Běžecké lyžování a box

Největší počet již potvrzených sportovců pochází z Ruska - 29.

(Seznam se týká pouze pozitivních testů, k nimž již byla přiřazena jména sportovců, pozn. red.)

Ale už před nimi došlo k několika případům, kdy se pouze na veřejnosti nevědělo, že zakázaná látka v těle sportovce je právě meldonium. A nebyl to pouze případ Ruska. Takhle byli pozitivně testováni třeba ukrajinští biatlonisté Abramovová s Tyščenkem.

V síti meldonia uvízl i gruzínský wrestler Davit Modzmanašvili a pět jeho kamarádů. Přidali i Slovák Lévai, nebo bývalá evropská šampionka do 23 let ve trojskoku Bulharka Petrovová.

Kromě východu Evropy se meldonium objevilo i u dvou seveřanů s africkými kořeny. Švédská mistryně světa na patnáctistovce Abeba Aregawiová se narodila v Etiopii. Norský vzpěrač Ruth Kasirye zase v Ugandě. Oba neprošli dopingovou kontrolou. Stejně tak etiopská maratonkyně Endeshaw Negesseová.

Tou vůbec poslední „obětí“ zakázané látky se zatím v úterý stala 83. žena letošního Světového poháru v biatlonu – Rumunka Tofalviová. Spekuluje se i o německém wrestlerovi. Ale to je spíše výjimka.

Ze všech pozitivně testovaných je zatím známo 42 jmen sportovců z jedenácti zemí.

V současné době se prošetřuje dalších 40 ruských sportovců, ruský ministr sportu Vitalij Mutko zároveň přiznal, že před zákazem meldonium užívaly stovky Rusů.

Britský Telegraph zase přišel s informací, že skoro 500 sportovců užívalo meldonium během Evropských her v Baku. Tehdy ale ještě nepatřilo mezi zakázané látky...

Zápasník Petr Novák (vpravo) po vítězném utkání

Zápasník Petr Novák (vpravo) po vítězném utkání

Středeční prohlášení WADY o tom, jak bude v případu meldonium postupovat, přivítala řada sportovců. Těch, kteří byli pozitivně testováni do 1. března a v těle měli menší množství meldonia než 1 mikrogram látky na milimetr moči, se trest týkat nebude.

„Pokud antidopingová organizace usoudí, že sportovec nemohl vědět nebo tušit, že se látka nachází v jeho/jejím těle i po 1. lednu 2016, pak by mohl být uznán za nevinného,“ uvedla WADA.

Zatím není jasné, kolika sportovců se tahle „amnestie“ bude týkat, ale určitě nejde o zatím jediného pozitivně testovaného českého sportovce – zápasníka Nováka. „Zjištěná hodnota v jeho těle byla vyšší,“ prozradil Jan Chlumský z Českého antidopingového výboru.

Meldonium není doping, říká jeho „otec“

Na seznamu zakázaných látek agentury WADA je meldonium od 1. ledna 2016. S tím ale nesouhlasí tvůrce preparátů Ivars Kalvinš. Ten pro rádio Echo Moskva řekl, že jeho látka nebyla vyvinuta kvůli dopingu. Sice umožňuje buňkám kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení, ale parametry sportovního výkonu prý nijak nezlepšuje.

Pokud bude meldonium na seznamu zakázaných látek soudně napadené, je připraven svědčit.

Ke Kalvinšovi se přidal i bývalý šéf ruské antidopingové agentury Nikolaj Durmanov. „Nijak nezvyšuje sílu sportovce ani jiné parametry jeho výkonu,“ nechal se slyšet.

A je zde i názor německého institutu biochemie, který uvádí, že „meldonium zvyšuje vytrvalost sportovců, zlepšuje jejich regeneraci a chrání proti stresu.“Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze