Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Měl by jezdit v dětské autosedačce. Místo toho řádí na motorce

Matěj Česák začal s freestylemotokrosem už v osmi letech | foto: gsma.cz

27 2010
Zkuste si vzpomenout, co jste dělali, když vám bylo jedenáct let. Hráli jste si se stavebnicemi? Jezdili s "angličákem" po koberci? Nic zajímavého v porovnání s Matějem Česákem, který se věnuje freestyle motokrosu. Dnes předvede své triky při Gladiator Games v pražské O2 areně.

V autě by neměl jezdit bez dětské autosedačky, ale na motorce už řádit může. V pohodě zvládá několikametrové skoky, dokáže dopadnout bez držení řidítek a dnes večer by mimo jiné rád předvedl trik Superman, při kterém se jezdec drží řidítek, ale tělo a nohy má ve vzduchu.

Pro 11letého kluka šílenost, že? "Strach trochu mám, ale ne takový, abych toho nechal," usmívá se. S freestylemotokrosem začal už v osmi letech, na Gladiator Games vystupoval třikrát. Triky ho učí matador českého FMX Petr Kuchař s dalším jezdcem Petrem Pilátem.

Před časem Česák ošklivě spadl při motokrosovém tréninku. "Zlomil jsem si ruku a roztrhl stehno. Byl jsem pět dní v nemocnici," vypráví. Ale že by mu pak rodiče motokros zakázali? Ani nápad! "Mamka byla v nemocnici se mnou. V pohodě, nic neříkala," řekl během čtvrteční tiskové konference.

Přišli na ni i slavní jezdci z Kanady nebo Spojených států. Největší hvězdou byl však Česák. Když přicházeli další jezdci, pozdravili se s českým talentem jako se starým známým. "Angličtina docela jde. Jsem rád, že mě kluci berou. Přijdou, poradí, pogratulují..."

Po chvíli ho obklopili novináři a Česák bez ostychu a nervozity odpovídal. "Ale jako hvězda se necítím. Ani spolužáci mě tak neberou, jsem prostě normální kluk. Jen paní učitelka říká, že mám moc energie," usmívá se šibalsky žák páté třídy.

Pokud se bude i nadále zlepšovat takovým tempem, může se stát nejmladším jezdcem na světě, který skočí backflip (salto vzad). Zatím si prvenství drží Petr Pilát, jemuž se trik povedl ve 14 letech. "Na kole to určitě zkusím. Pak uvidím, jak se mi bude chtít na motorce."Najdete na iDNES.czmobilní verze