Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Medonos se vrací do tenisového dění

20 2000
P r a h a - Po dlouhé odmlce se do českého tenisového dění vrací Jiří Medonos, a to ve funkci sportovního ředitele Českého tenisového svazu (ČTS). Zkušený tenisový harcovník byl v osmdesátých letech kapitánem československého ženského družstva, které třikrát vyhrálo Pohár federace. "Nepovažuji se za žádného zachránce, tím jeden člověk nikdy není. Záleží především na tom, jak se lidé postaví k práci. Tenis musí být prvořadý, až potom následují klubové a osobní zájmy," otevřeně nastínil svoji filozofii třiapadesátiletý Medonos.

Jako kapitán Medonos dovedl československé tenistky k výhrám v Poháru federace v roce 1984 v Sao Paulu, o rok později v Nagoji a naposledy v roce 1988 v Melbourne. "Všechny ty krásné vzpomínky mě přiměly, abych to ještě jednou zkusil," řekl Medonos.

Ve funkci nehrajícího kapitána působil v letech 1984-89 a k týmu se vrátil na jednu sezónu v roce 1993. Tehdy už tři roky působil jako trenér v dánském Horsholmu. "Byl to řadu let nejlepší juniorský klub. Spolupracoval jsem tam s Jiřím Kovaříkem, dnes manažerem Slavie Plzeň," vzpomínal Medonos.

V roce 1998 odešel do Egypta, ale po roce se vrátil do Dánska. "Měl jsem smlouvu na tři roky, ale z rodinných důvodů jsem odešel." Kontakt s českým tenisem navázal letos v lednu. Vladislav Šavrda, tehdy člen výkonného výboru tenisového svazu, se ho zeptal, jestli by se nechtěl vrátit a pomoci. Medonos přitakal, jenomže pak výkonný výbor odstoupil.

"Nastalo vakuum. Tak jsem se ozval sám a díky generálnímu sekretáři Marku Moravcovi jsem do toho skočil," popsal Medonos. Ke slovní dohodě došlo v červnu, Medonos na svaz nastoupil 11. září, ale smlouvu podepsal až o více než měsíc později. "To jen ukazuje, že není vše v pořádku, ale po měsíci je těžké dělat závěry," řekl Medonos.

"Finanční otázka nehrála v žádném případě roli. Podmínky tady nejsou takové, jaké bych měl v zahraničí," upozornil nový sportovní ředitel. Za nejtěžší úkol považuje sjednotit tenisovou veřejnost. Cílem je vychovat nového šampióna, nástupce Petra Kordy či Jany Novotné. "V první řadě by měla existovat pravidla. Důležitá je odpovědnost a spolupráce mezi lidmi. Je třeba vynaložit finanční prostředky tak, aby z toho vzešel špičkový hráč, což není jenom otázka svazu, ale všech zainteresovaných stan a jejich vzájemné spolupráce," doplnil Medonos.

Mrzí jej, že Česká republika přišla o všechny mezinárodní turnaje ATP i WTA Tour, i když zůstala řada akcí nižších kategorií. To považuje za chybu a doufá, že se v dohledné době tradice obnoví. "Takový turnaj vytváří image. Turnaj by se měl vrátit. Asi nepřijde více diváků než dříve, ale pro hráče to je důležité," mínil Medonos.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze