Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Medička Stahlová. Ta, která pátým tahem dala oštěpařským favoritkám mat

MISTRYNĚ EVROPY. Německá oštěpařka Linda Stahlová vyhrála šampionát v Barceloně. | foto: AP

31 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nikdy nebyla ani mistryní Německa, ale od čtvrtečního večera je mistryní Evropy. "Já jsem zlatá! Neuvěřitelné. V takové konkurenci – a já je všechny porazila!" jásala studentka medicíny z Leverkusenu Linda Stahlová a skákala jako gumídek.

Pokud k některému jménu atletické šampionky z Barcelony náleží slovo šok, čtyřiadvacetiletá oštěpařka je tou pravou. Jakže to psal německý list Süddeutsche Zeitung? "Při své nejdůležitější operaci roku Stahlová vyléčila všechny favoritky." Přesněji: Vyléčila je ze zlatých snů.

Nikdo, opravdu nikdo ji neměl mezi favoritkami. Proč také? Před mistrovstvím měla v sezoně nejdelší hod 62,65. Platila za naději, která nikdy neprodá, co v ní je. "Ale já věděla, že až mi to jednou uletí, bude to stát za to," říkala. "A už při rozhazování jsem cítila, že tady by se to mohlo stát."

BOLÍ TO. Oštěpařka Barbora Špotáková při finále oštěpařek na mistrovství Evropy v Barceloně.Začala vlažně. Až pátá série probudila v těle nejhubenější ze všech špičkových oštěpařek dřímající sílu: napřáhla se k životnímu hodu. Jakmile oštěp odhodila, Jan Železný, znalec nad znalce, na tribuně pochopil: "Jo, to je trefený, pěkně na zádech. Bude to dál než Bára."

O pár vteřin později už nebyla Barbora Špotáková vedoucí závodnicí a Stahlová se držela za čelo: "Cože? Skoro 67 metrů? Nechápu, jak mohl ten oštěp letět tak daleko."

Tři sestry sice ve své písni o zlaté Špotákové zpívají "tahle dáma dává šestým tahem mat", jenže ten příběh se udál v jiné zemi a v jiném čase. Ne, Špotáková už ji nepřehodila. Zbývala věčně stříbrná Obergföllová. Ta, která tvrdila: "Letos jsem tak pozitivní! Když někdo hodí 67, řeknu si: Já hodím 67 a půl." Ale to se snáz říká, než provádí.

Linda Stahlová uhájila svůj zlatý zázrak a na novinářské tribuně vykřikla radostí i její někdejší tréninková partnerka a nyní televizní spolukomentátorka: Steffi Neriusová, ještě loni mistryně světa.

ZLATO A STŘÍBRO putuje do Německa. Získaly ho vítězná Linda Stahlová (vpravo) a Christina Obergföllová.

ZLATO A STŘÍBRO putuje do Německa. Získaly ho vítězná Linda Stahlová (vpravo) a Christina Obergföllová.

O obě pečoval kouč Helge Zöllkau, ve skupině s příznačným názvem: Golden Team. "To byla rána, co?" smála se Neriusová. "Zlato zůstává v Leverkusenu. Ještě že jsem skončila. Konečně nestojí Lindě nikdo v cestě."

Na univerzitě naopak stojí Stahlové v cestě dva semestry a kupa zkoušek. "Studium má u mne přednost. Snad se z toho nezblázním," doufala. Její podivuhodný čtvrteční večer byl už bláznivý dostatečně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze