Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát rallye začíná, Šumava se tentokrát pojede až v květnu

Václav Pech a Petr Uhl si užívají vítězství na Rallye Šumava. | foto: Pavel NěmečekMAFRA

4 2014
Mezinárodní mistrovství České republiky v rallye začalo v pátek v Rakousku. Prologem prvního podniku šampionátu, tradiční Jänner rallye, která se jezdí na horských silničkách v okolí Freistadtu poblíž hranic s Českem.

Mediasport mezinárodní mistrovství ČR se i letos skládá ze sedmi podniků. Začíná se v Rakousku a mistr bude dekorován v říjnu při Rally Příbram. Nejvýznamnější změnou v programu je posun Rallye Šumava Klatovy až do poloviny května, což zapříčinily neočekávané změny v kalendáři mistrovství Evropy, které je součástí šumavské rallye.

"Nečekaný posun do května nás nijak netěší, ale jsme součástí evropského kalendáře a museli jsme se přizpůsobit," uvedl na webových stránkách Rallye Šumava ředitel klatovských soutěží Jiří Valenta.

Na pozdějším termínu ale našel i pozitiva. "Já věřím, že nás čeká krásné májové počasí, den bude delší. Co se týče organizačního schématu soutěže, bude vycházet z osvědčeného uspořádání minulých let. Začneme tedy páteční etapou s čínovským okruhem a rychlostními zkouškami na Klatovsku. V sobotu se pojede na Vimpersku," doplnil Valenta s tím, že zázemí budou mít týmy opět v Janovicích.

Druhou soutěží domácího šampionátu tak letos bude Rallye Český Krumlov, který se pojede začátkem května. Mezi oběma závody tak bude pouze 14 dnů.

"Trochu mě vadí ta dlouhá pauza, protože po Jänner rallye pojedeme až v květnu," konstatoval Václav Pech, obhájce mistrovského titulu. "A pak zase půjdou závody v rychlém sledu za sebou. To bude náročné na přípravu auta. Bude se muset hodně přemýšlet i taktizovat, ale je to zase nová výzva," doplnil 37letý jezdec plzeňského EuroOil Invelt teamu.

Vzhledem k avizovanému konci kariéry Romana Kresty, a protože tovární tým Škoda nepojede všechny závody mistrovství ČR, bude Pech i letos největším favoritem.

"Nemám rád velkohubá prohlášení. Ale loni jsme získali titul, takže se o obhajobu musíme poprat," prohlásil Pech. O soupeřích podle něho více napoví úvodní závody v Rakousku a Českém Krumlově.

Na západočeských silnicích se letos pojede i další tradiční automobilová soutěž Rally Agropa Pačejov (8. a 9. srpna), která je součástí mistrovství ČR ve sprintrally i Poháru ČR v rally. Obě rallye na Šumavě i v Pačejově jsou navíc součástí mistrovství ČR historických automobilů.Najdete na iDNES.czmobilní verze