Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Medailová žeň českého aerobiku a fitness

Družstvo mužů Holzer, Strakoš, Valouch - V akci je české družstvo mužů ve složení Holzer, Strakoš, Valouch. | foto: Jaromír NovákSnímek vám přináší Nokia 7650

20 2003
Pécs - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tři zlaté, dvě stříbrné a pět bronzových medailí získal český seniorský aerobik v sobotu večer na mistrovství Evropy v maďarské Pécsi. Prvenství patří Martině Fulínové v kategorii žen, v párech dvojici Jana Kavříková, Petr Jánský a v družstvech suverénní trojici této soutěže David Holzer, Jakub Strakoš, Vladimír Valouch.
Druhý nejcennější kov vybojovaly fitness týmy, sestava Těžká směs v kategorii step a družstvo Top Gun v aerobiku.
 
Bronzové medaile si domů vezou v ženách Lucie Jiříková, v mužích Martin Dušek, v párech dvojice Kateřina Protivínská, Tomáš Krmíček, v družstvech trojice Hana Babková, Gabriela Marhová a Karolina Šramlová a ve fitness týmech v kategorii step celek Druhý dech.
 
Nejpřesvědčivějšího vítěze měla kategorie družstev. Česká trojice Holzer, Strakoš, Valouch v této disciplíně kraluje naprosto suverénně a o jejím pátém evropském titulu už dopředu nikdo nepochyboval. A po precizní dynamické sestavě, při níž se až tajil dech, bylo všechno jasné: zlato!
 
"Každá obhajoba je těžší a těžší," řekl i za své kolegy bezprostředně po sobotním vítězství Valouch. "Ale tentokrát jsme si řekli, že z toho v Pécsi nebudeme dělat žádnou vědu. Natrénováno máme, zdraví jsme jakž takž taky, tak čeho se bát. Nakonec byl tenhle pátý evropský titul úplně pohodový. A navíc, jak ukázaly známky, docela suverénní."
 
Titul evropských šampionů obhájila i dvojice Kavříková, Jánský. Tady se ukázalo jak prozíravé bylo rozhodnutí Jánského nesoutěžit tentokrát v mužích.
 
"Mám totiž pochroumané rameno a kdybych se dorazil, doplatila by na to i Jana. A to jsem jí přece nemohl udělat. Tak jsem teď spokojený hlavně kvůli ní. Že se prostě ze zlatých medailí můžeme radovat společně," těšil se společně s partnerkou Jánský.
 
A Kavříková dodala: "Sice jsme ze semifinále postoupili z prvního místa, ale člověk nikdy neví. Tak jsem si oddychla, až když jsem výsledky viděla na světelné tabuli."
 
První evropské zlato vybojovala mezi ženami Martina Fulínová. Ta kvůli vážnému zranění kolena a kotníku musela závodění celý loňský rok vynechat. O to byla v Pécsi šťastnější.
 
"Kvůli tomu zranění jsem na mistrovství Evropy poprvé a zlato jsem opravdu nečekala," svěřovala se po finále. "Ale když jsem docvičila, měla jsem dobrý pocit. Zajela jsem totiž sestavu ještě líp než v semifinále, které jsem vyhrála. Tak jsem v koutku duše začala věřit. A když se rozsvítilo konečné pořadí, prožívala jsem něco neskutečného."
 
Bronz z ženské kategorie patří Jiříkové především za obrovské sebezapření, s jakým všechna tři vystoupení na šampionátu absolvovala. Byla to právě ona, která si při pátečním ranním rozcičovaání podvrtla kotník, a tak prejudging, semifinále i finále odcvičila s výronem.
 
"Sice jsem neobhájila loňský titul, ale vzhledem k tomu, v jakém stavu jsem cvičila, nespokojená být nemůžu. Medaili mám," řekla Jiříková, když se po závodě doslova dobelhala do rozcvičovny.
 
"Do poslední chvíle jsem se rozmýšlela, jestli do finále vůbec nastoupím, protože jsem se s tím oteklým kotníkem nemohla ani pořádně rozcvičit. A nepříjemné taky bylo, že jsem se na rozhodčí musela usmívat, jako by se nic nestalo."
 
 
Trojnásobnou medailovou radost si prožila dvojnásobná mistryně Evropy světová šampionka z roku 1997 Olga Šípková. K závodění se vrátila po šesti letech, ženskou soutěž vyměnila za fitness tým ve stepu a s družstvem Druhý dech vybojovala bronz. Navíc v roli trenérky dovedla Fulínovou ke zlatu a družstvo Babková, Marhová, Šramlová k bronzu.
 
"Kdyby mi někdo koncem sedmadevadesátého, kdy jsem se závoděním skončila, řekl, že za dalších šest let budu mít zase evropskou medaili, samozřejmě bych to považovala za utopii," řekla Šípková. "A i když dnes mi už o trofeje nejde a závodím jen pro radost, jsem na tenhle bronz opravdu pyšná. Takže se už teď nemůžu nemůžu dočkat listopadového mistrovství světa v Praze."
 
Naopak viditelné zklamání bylo znát na děvčatech z Těžké směsi, tedy dalšího českého stepového týmu ve fitnessech. Loňské zlato se obhájit nepodařilo, na domácí Maďarky chyběl jeden stupínek.
 
"Zklamané jsme, ale je to prostě sport. Musíme potrénovat, vypilovat na sestavě nějaké pasáže a v Praze na mistrovství světa to těm Maďarkám oplatit," řekla Jana Čermáková, vůdčí osobnost týmu, který bude mistrovský titul obhajovat i na zmíněném světovém šampionátu.

VÝSLEDKY

SENIOŘI
Sportovní aerobik
Muži:
1. Brécard (Fr.), 2. La Luca (It.), 3. Dušek, ...5. Sirotek (oba ČR).
Ženy: 1. Fulínová (ČR), 2. Ráczová (Maď.), 3. Jiříková (ČR).
Páry: 1. Kavříková, Jánský (ČR), 2. Pinová, Elie (Fr.), 3. Protivínská, Krmíček (ČR).
Týmy: 1. Holzer, Strakoš, Valouch (ČR), 2. Horváthová, Réfiová, Szilvásová (Maď.), 3. Babková, Marhová, Šramlová (ČR).
Fitness družstva
Stepy:
1. Ady DSK (Maď.), 2. Těžká směs, 3. Druhý dech (oba ČR), ...5. Pretty Women (ČR).
Aerobik: 1. Team Spirit (Fin.), 2. Top Gun tým Hanky Šulcové (ČR), 3. Peac Proinfo (Maď.), 4. Wild Cats (ČR), 5. Sport Aerobic (ČR). 
Funk: 1. Planet Forme (Fr.), 2. The Total Jsdp creation Workout (Belg.), 3. Team Wiebking (Dán.).

JUNIOŘI
Sportovní aerobik
Junioři:
1. Pochobradský (ČR), 2. Roik (Maď.), 3. Hurkecz (Maď.), 4. Bartošík (ČR).
Juniorky: 1. Galíková, 2. Krajčová (obě ČR), 3. Szalókiová (Maď.).
Páry: 1. Kolopová, Kolop (Maď.), 2. Šindelářová, Ešner (ČR), 3. Kononěnková, Baranov (Ukr.).
Týmy: 1. Tiszová, Vargová, Rózsová (Maď.), 2. Turková, Macháčková, Císařová, 3. Jakšová, Hamalová, Šramlová (všechny ČR).
Fitness družstva
Stepy:
1. Fitness Studio Zdeny Vitákové, 2. Aerobic Centrum Brno, 3. Zuzi Studio Liberec.
Aerobik: 1. Flex Hd (Maď.), 2. Fitness Club Olgy Šípkové, 3. Aerobic Dancers Kladno.
Funk: 1. JSDP Danger (Belg.), 2. Young&Extreme (Niz.), 3. Planet Forme (Fr.).

 Najdete na iDNES.czmobilní verze