Čeští volejbalisté proti Němcům. | foto: cev.lu

Set hrůzy, pak statečný boj náhradníků. Volejbalisté podlehli Německu

• 25
Štětín (Od našeho zpravodaje) - Volejbalisté už nejsou na mistrovství Evropy neporaženi. V polském Štětíně podlehli favorizovanému Německu 0:3 a na stoprocentní postupovou jistotu si ještě počkají. Vítězové naopak už vědí, že ve vyřazovacích bojích nebudou chybět.

Němci v pátek překvapili vítězstvím nad Itálií a svoji sílu ukázali i ve druhém utkání základní skupiny. Český tým s nimi dokázal držet krok jen v některých pasážích hry.

ME volejbalistů

Polsko 2017

Druhý set se vůbec nepovedl, Češi ho prohráli o 11 bodů. Ve třetím v sestavě z poloviny poskládané z náhradníků statečně bojoval, ale v závěru opět ztratil.

“Dnes jsme byli výrazně horší v útoku, tam nás Německo úplně přehrálo,“ konstatoval trenér Michal Nekola. „Neprosadili jsme se jeden na jednoho. Buď nás ubránili, nebo jsme útok pokazili a dali jsme aut. Němci prakticky nechybovali, hráli výborně na servisu a v obraně, hlavně v poli.“

Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, týmy z druhých a třetích míst budou hrát předkolo play-off. Češi jsou díky výhře nad Slovenskem zatím třetí za Itálií, s kterou se utkají v pondělí večer.

Česko - Německo 0:3 (-19, -14, -20)

Začátek českým volejbalistům utekl a po pár minutách je trenér Nekola volal k lavičce za stavu 0:5. Až pak došlo na domluvenou taktiku. Dobrým servisem, zejména cíleným na Fromma, zkomplikovat soupeři útok a dostat do hry své ofenzivní zbraně.

Zmrhal o souboji s hvězdou

Pomohl blok, vyšly útoky středem hřiště a obrana si několikrát poradila i se smrtícím útokem hvězdného Grozera. Najednou to bylo 12:12. Pak ovšem několik méně zdařilých útoků znovu vrátilo náskok Němcům, a ti už si set vzít nenechali.

„Trpělivě, trpělivě,“ říkal trenér Nekola při dalším oddechovém čase, který přišel za stavu 1:5 ve druhém setu. Zase ztracený začátek. Češi dokázali přijmout soupeřův servis, připravili si útok, ale nebyli tak důrazní, aby proměnili své smeče.

Němci byli v poli výborní a své šance na síti spolehlivě proměňovali. Po oddechu přidal Schott dva přímé body z podání a Nekola zvedal z lavičky náhradníky. Změny nepomáhaly, Němci byli k nezastavení. Za stavu 17:5 už začali šetřit síly, bez Grozera a plné koncentrace pár míčů ztratili, i tak set dovedli k jasnému vítězství.

Ve třetím setu Češi pokračovali se všemi střídajícími hráči, kteří v předchozích minutách brzdili německý válec. S Machem, Hadravou i Zmrhalem teď konečně zvládli nástup. Dobře podávali, pomohli si blokem a několika technickými údery.

Grozerův servis přijímali ve čtyřech hráčích, přesto univerzál svému týmu získával rozdílové body. Na zahlazení ztráty se pak Češi hodně nadřeli. V závěru tomu pomáhal i druhý nahrávač Démar. Při Džavoronkově servisu dotáhli z 14:20 na 19:20, ale Němci se už zastavit nenechali.

Rozhodčí: Partiainen (Fin.), Akinci (Tur.). Čas: 84 min. Diváci: 3 090.

Česko: Janouch 2, Michálek 2, Beer 3, Finger 2, Džavoronok 8, Holubec 4, libero Kryštof - Hadrava 5, Zmrhal 5, Mach 5, Démar, Galabov. Trenér: Nekola.

Německo: Andrei 7, Kampa 1, Kaliberda 1, Krick 4, Grozer 19, Fromm 9, libero Zenger - Hirsch 3, Schott 8, Zimmermann 2. Trenér: Giani.

Skupina D, která v případě postupu vygeneruje soupeře českému týmu, zažila velké bitvy. V souboji dvou dosud neporažených týmů vyhrála Belgie nad Tureckem 3:2. Turci přitom byli už ve čtvrtém setu za stavu 24:23 jediný míč od vítězství, a další sérii mečbolů pak ztratili v tie-breaku. Belgie prohrávala 11:14, ale zvládla i druhý zvrat a vyhrála 18:16. Francie pak před půlnocí udolala rovněž v pěti setech Nizozemce.