Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vodní slalomáři chtějí z Evropy medaili, ve Vídni pojede i Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek | foto: Martin Kovařík

29 2014
Alespoň jednu medaili v individuální disciplíně chtějí vybojovat čeští vodní slalomáři na mistrovství Evropy, které od pátku do neděle hostí nový kanál na Dunaji ve Vídni. Pokusí se o ni také kajakář Vavřinec Hradilek, který původně zvažoval, že šampionát kvůli zdravotním potížím vynechá, ale nakonec s dvoudenním zpožděním oproti zbytku týmu do rakouské metropole odjel. Ve startovní listině nechybí ani šestačtyřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová, která má z ME sedm medailí, z toho dvě zlaté.

Mistrovství Evropy je prvním ze čtyř závodů, na nichž mohou čeští reprezentanti potvrdit nominaci na zbytek sezony s vrcholem na zářijovém světovém šampionátu. K tomu potřebují alespoň jednou postoupit do finále. To se však netýká Hradilka a kajakáře Jiřího Prskavce, kteří mají nominaci jistou na celý rok díky loňským medailím z pražského mistrovství světa.

Hradilek se proto po ME rozhodne, jestli některé Světové poháry raději nevynechá, aby doléčil bolavou vyhřezlou ploténku krčního obratle a z toho plynoucí potíže s pravou rukou. "Ale ve Vídni to chci zkusit," prohlásil v tiskové zprávě svazu.

Titul budou obhajovat Prskavec a hlídka kajakářů Hradilek, Prskavec, Vít Přindiš, jež ve stejném složení vyhrála loni v Krakově. Tam vybojovala bronzové medaile deblkanoe Ondřej Karlovský, Jakub Jáně, která ani letos v týmu nechybí. "Jedna individuální medaile by mě potěšila a věřím i Vávrovi (Hradilkovi), který nevypadal na tréninku špatně. Navíc mu psychicky pomůže, že dostal svolení závodit od doktora," uvedl reprezentační kouč Jiří Pultera.

Zbrusu nový kanál s levotočivou zatáčkou bude pro vodní slalomáře velkou neznámou. Pultera vypozoroval, že není moc těžký. "Ale voda moc neteče, takže to tahá za ruce," řekl. Také Hilgertová byla příjemně překvapená. "Strašili nás, ale mně připadá v pohodě. Je menší, ale docela povedený. Samozřejmě, že má svá místa, kde se voda mění, ale jezdí se mi dobře," řekla dvojnásobná olympijská vítězka.

Kvalifikace jsou na programu v pátek od 9:00, ve stejný čas začnou v sobotu semifinále kategorií kanoistek, kanoistů a kajakářů. Finále jednotlivců i hlídek začne ve 13:30. V neděli se jedou semifinále zbývajících kategorií opět od 9:00, finále ale začne už v poledne. Závody živě přenáší Česká televize.

Nominace ČR

Muži: K1: Vavřinec Hradilek, Jiří Prskavec, Vít Přindiš, C1: Jan Mašek, Vítězslav Gebas, Lukáš Rohan. C2: Ondřej Karlovský, Jakub Jáně; Tomáš Koplík, Jakub Vrzáň; Jonáš Kašpar, Marek Šindler.

Ženy: K1: Kateřina Kudějová, Štěpánka Hilgertová, Veronika Vojtová, C1: Kateřina Hošková, Monika Jančová, Martina Satková.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze