Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prskavec: Pod tlakem se mi jelo dobře. Ale asi ještě nemám svaly

Kajakář Jiří Prskavec během mistrovství Evropy ve vodním slalomu | foto: Jan Homolka/ kanoe.cz

30 2015
Markkleeberg (Od našeho zpravodaje) - Na mistrovství Evropy ve vodním slalomu usiloval Jiří Prskavec o „zlatý hattrick“. Nakonec bude talentovaný český kajakář poprvé na světovém šampionátu bez medaile z individuálního závodu. „Škoda toho šťouchu, mohl jsem být třetí,“ litoval Prskavec. „Ale finálovou jízdu jsem zajel v rámci možností dobře.“

Prskavec přitom do finále prošel jen tak tak, původně totiž jedna z rozhodčích zahlásila, že se český závodník v semifinále dotkl branky. Jenže vzápětí dvousekundová penalizace zmizela a Prskavec se mohl připravovat na boj o medaile.

Ve finálové jízdě však nosem šťouchl 17. branku a předchozí dva evropské tituly neobhájil. Když v cíli sledoval soupeře, byl se situací smířený a s českými novináři rozmlouval zcela uvolněně.

„Prostě jsem se jednou maličko dotknul, což k tomu sportu patří. Místo trojky je to šestka. Ale jsem asi spokojený, trať mi úplně nesedla, přišla mi hodně silová a i když jsem se vám chlubil, že mi narostly svaly, tak to asi tak super není. Takže nakonec jsem spokojený,“ řekl 22letý mladík.

Šlo něco udělat jinak?
To jde asi vždycky, ale foukalo, brány byly nasekaný těsně za sebou. Myslím, že v rámci možností jsem všude dokázal trať zkrátit a myslím, že na moc víc jsem na téhle trati neměl.

Byla trať opravdu tak těžká? V minulosti se vám tady u Lipska dařilo, ne?
Myslím, že tohle byla nejtěžší trať, na které jsem kdy závodil. Bylo to zamotaný odshora dolů a já jsem takovej zabržděnej kvůli typu lodi. Mám deset let stejný typ a moc se netočí. Tahle trať byla přesně ze strany na stranu. Ve finále jsem dostal tři vteřiny, což se mi dřív nestávalo. Tak doufám, že to bylo opravdu tou tratí a že se forma ukáže v dalších závodech.

Fotogalerie

Není tedy na čase změnit loď?
Jsem s ní spokojený, Když jsem zkoušel jiné, tak mi přišly hrozně líné a na mojí, když mi to vyjde, tak mi přijde, že loď letí. A to se mi na tom líbí. Bohužel když mi pak postaví tohle, tak je to těžký, Ale nechci se na loď vymlouvat. Každému sedne jiná trať, mě tahle nevyhovovala. Na druhou stranu jsem předvedl dobrý výkon. Když jsem sem jel, myslel jsem si, že s finálem nebude problém a placka klapne. Nakonec finále problém bylo a placka neklapla.

Neměl byste být s podobnými prohlášeními příště opatrnější?
Ne, to ne. To si musíš hodit dopředu. Pak i sponzoři rádi slyší, když řekneš do novin, že přivezeš medaile. Samozřejmě když to nevyjde, tak se to většinou těžko omlouvá.

Cítil jste tlak, když ostatní Češi v sobotu neuspěli? Neříkal jste si na startu, že jste poslední, kdo může mít medaili?
Jasně že jsem si to říkal. Ale já to mám rád! Když je na mě větší tlak, tak se mi jede líp. Tlak jsem cítil spíš od vás, mám velkou formu. Ustál jsem to dobře, jen tam byla jedna malá chybička.

Spousta fanoušků si může říct, že Hradilek vypadl, Prskavec nemá medaili. Kanoistům se nedařilo. Co byste odpověděl?
Že letos je důležité mistrovství světa, tak doufám, že přivezeme medaili odtamtud. Já osobně jsem si rozdělil sezonu na tři vrcholy - mistrovství světa do 23 let, mistrovství Evropy a dospělý světový šampionát. Jeden mi vyšel, druhý ne, tak uvidíme, jak dopadne ten třetí.Najdete na iDNES.czmobilní verze