Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Suverénní úvod. Skifař Synek na ME v Račicích postoupil do semifinále

Ondřej Synek | foto: AP

26 2017
S lehkostí zahájil mistrovství Evropy veslařů v Račicích skifař Ondřej Synek, česká ikona šampionátu ovládla rozjížďku a přímo postoupila do sobotního semifinále. Stejně může šetřit síly i další domácí posádka - čtyřka bez kormidelníka. Dalších osm českých lodí muselo do oprav.

Přes odpolední opravy do semifinále postoupily skifařka lehkých vah Monika Nováková a dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek. Dalších pět českých posádek čekají opravy v sobotu. Je to pro ně ale podobné, jako kdyby jely semifinále. Jen bude ve hře méně postupových míst.

Například dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová, obhajující bronz z loňska, byl v rozjížďce druhý, vítězné Italky přitom postoupily přímo do finále. Podobně na tom byla i dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazil, kteří skončili třetí a obsadili první nepostupovou pozici do bojů o medaile.

Čtyřnásobný mistr Evropy Synek se představil ve třetí ze čtyř rozjížděk a hned po startu dal jasně najevo, že nechce odpoledne absolvovat opravy. Rychle si vypracoval náskok a druhého Tima Oleho Naskeho z Německa porazil o 3,3 sekundy. Ještě v polovině dvoukilometrové trati měl Synek náskok přes šest sekund, závěr však viditelně vypustil.

„Rozjížďka byla úplně v pohodě, čekal jsem to i malinko těžší. Naštěstí se mi jelo dobře a hned od začátku jsem vedl. Všechno bylo v pohodě a doufám, že to takhle půjde dál,“ řekl Synek.

Spokojení byli i členové čtyřky „bez“, kteří s velkým náskokem uhájili postup do semifinále. Na čtvrté Srby měli k dobru přes 18 sekund. „Nečekaně jednoduché, jsme spokojeni,“ radoval se Altman. „Od začátku jsme měli problém s kormidlem, ale brzy jsme se chytli. Na kiláku už bylo po závodě, protože Srbové a Chorvati zbytek vypustili. I my jsme ale díky tomu pošetřili síly na semifinále,“ řekl Makovička.

V sobotu budou v opravách usilovat o postup do medailových bojů i Antošová s Fleissnerovou či Helešic s Podrazilem. „První závod nám vždy nevychází a dnes to bylo stejné. Výsledek byl pod naše očekávání,“ řekl Podrazil, jehož s parťákem od přímého postupu dělilo více než pět sekund. „Věřili jsme, že postoupíme, ale realita byla bohužel jiná,“ uvedl. „Jak to na startu odpálili, tak nám to ujelo. V sobotu nás čeká důležitý start, tak jsme i trochu šetřili síly,“ řekl Helešic.

Téměř čtyři sekundy dělily od přímého postupu do finále Antošovou s Fleissnerovou. „Nebylo to úplně ideální, ale myslím, že za výkon se nemusíme stydět. Neměly jsme úplně výhodnou dráhu, ale na začátek to bylo dobré,“ řekla Antošová a poukázala na start v krajní dráze. „Kanál je tady různě hluboký a na kraji je to znát. Chvilkama jsem měla pocit, že jedu v lodi sama a strašně to ztěžklo. A pak to najednou bylo lehké, což je zvláštní,“ uvedla Fleissnerová.

Ze hry o medaile je už skifař lehkých vah Jan Cincibuch, který skončil čtvrtý v opravách a v sobotu jej čeká start ve finále C. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jan Hájek má s ohledem na nízký počet přihlášených lodí jistou účast ve finále, v dnešním zkušebním závodě byli čeští reprezentanti třetí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze