Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlato! Rychlobruslařka Erbanová je nejlepší evropskou sprinterkou

AHOJ! Karolína Erbanová při medailovém ceremoniálu, právě triumfovala na mistrovství Evropy ve sprinterském čtyřboji. | foto: Reuters

8 2017
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Karolína Erbanová dosáhla na dosud největší úspěch své rychlobruslařské kariéry. V nizozemském Heerenveenu triumfovala na mistrovství Evropy ve sprinterském čtyřboji! V nedělních dvou závodech uhájila sobotní vedení.

„Věděla jsem, že zopakovat sobotu bude hrozně těžké. Ale že když se k ní co nejvíc přiblížím, mohlo by se to povést,“ vykládá.

Je zlatá. Šťastná. Zaskočená.

„Dokonce i to, že mi najednou hrají hymnu, mě překvapilo.“

O pouhých osm setin vteřiny vedla před rozhodujícím závodem na 1000 metrů před Ruskou Olgou Fatkulinovou.

Jejich přímý souboj měl vše rozhodnout.

Jenže ještě před ním vstoupila do hry ta třetí vzadu. Nizozemská olympijská vítězka na 1500 metrů i v short tracku Jorien Ter Morsová. Ta sice před tisícovkou ztrácela 1,13 vteřiny, nyní však pohrozila skvělým časem 1:14,88.

Erbanová věděla: Pokud chci zlato, nesmím prohrát s Fatkulinovou o více než osm setin a zároveň musím dosáhnout alespoň času 1:16,01, abych se udržela před Ter Morsovou.

Hluboce před startem vydechovala, pohled upřený do ledu. Ozval se výstřel a čtyřiadvacetiletá Češka vyrazila za zlatým snem.

Rusce od první stovky metrů ujížděla. Ale co souboj na dálku s Ter Morsovou? Grafika ukazovala, jak se její náskok před Nizozemkou v souboji na dálku smrskává, jak už není skoro žádný. Zvládne to?

Zvládla! Odrazila nizozemský útok a rozesmutnila místní fanoušky. Čas 1:15,83 byl ve čtyřboji vítězný!

A JÁ VÁM MÁVÁM... Karolína Erbanová (vpravo) slaví, zato Ruska Olga Fatkulinová...

A JÁ VÁM MÁVÁM... Karolína Erbanová (vpravo) slaví, zato Ruska Olga Fatkulinová klopí zrak k zemi.

Ve čtyřech disciplínách sprinterského čtyřboje obsadila Erbanová čtyřikrát druhé místo. Ale ty čtyři dvojky v konečném součtu vytvářejí velkou zlatou jedničku.

Nejslavnější rychlobruslařská hala světa Thialf si po létech triumfů Martiny Sáblíkové vyslechla českou státní hymnu, kterou tentokrát hráli jiné české ženě.

Na pětistovce opět porazila Leenstraovou

V úvodu nedělního programu nejprve nastoupila Erbanová ve druhém závodě na 500 metrů proti domácí Marrit Leenstraové, další spolufavoritce mistrovství.

Fotogalerie

V sobotu ji v čase 38,23 Češka porazila.

A tentokrát znovu, dokonce ještě výrazněji. Proťala cílovou fotobuňku za 38,19, zatímco Nizozemka o takřka sedm desetin pomaleji.

„Ještě jsem se oproti sobotě zlepšila, i když první stovka byla o desetinu pomalejší,“ hodnotila své úvodní nedělní vystoupení Erbanová. „Dobře se mi jela střídací rovinka, tam jsem měla Marrit před sebou, což byla má výhoda. Opatrně jsem potom najížděla do malé zatáčky před cílem, ale tu jsem nakonec dobře vybruslila. Celkově se mi jelo opravdu dobře.“

„Medaile je blízko,“ uvědomovala si před posledním startem sprinterského čtyřboje na 1000 metrů. „To vědomí mě trošku nabíjí. Ale pořád chci zůstat při zemi. Beru to pěkně trať po trati.“

ME sprinterů

Evropský šampionát ve sprinterském čtyřboji se koná vůbec poprvé v historii, dosud rychlobruslaři bojovali o medaile z této disciplíny pouze na mistrovství světa.

V prvním dnu absolvovali závody na 500 a 1 000 metrů, ve druhém dni si stejný program zopakují.

Martina Sáblíková, pro tentokrát v roli divačky a fanynky, před čtvrtou disciplínou věřila: „Karolína vyhraje. Pokud neudělá hrubou chybu, zvládne to. Včera dala Fatkulinové na tisícovce kotel. A i když jede dnes z vnější dráhy, porazí ji zase.“

Ruska stejně jako v sobotu také v neděli ovládla pětistovku, když se při ní ještě o devět setin zrychlila na 38,07.

Na tisícimetrové trati, kde získala Fatkulinová v roce 2013 titul mistryně světa a posléze na hrách v Soči i stříbrnou olympijskou medaili, však byla už v sobotním klání Erbanová o půl vteřiny rychlejší než ona.

V neděli česká sprinterka startovala do závěrečného souboje z méně výhodné vnější dráhy. Přesto si s Fatkulinovou znovu jasně poradila.

Na tabuli našla za cílem jedničku u svého jména, zaťala pěst, mohla slavit. Kdo by to byl po pomalém rozjezdu do sezony čekal?

Stříbrnou medaili vybojovala domácí Ter Morsová, bronz patří Fatkulinové.

JÁ JSEM VYHRÁLA, ONY SE LÍBAJÍ. Karolína Erbanová (čelem) při medailovém...

JÁ JSEM VYHRÁLA, ONY SE LÍBAJÍ. Karolína Erbanová (čelem) při medailovém ceremoniálu poté, co triumfovala na mistrovství Evropy ve sprinterském čtyřboji. Vlevo je druhá Jorien ter Morsová, vpravo pak třetí Olga Fatkulinová.

„A teď uvidíme, kam se od toho zlata odrazím,“ říká Erbanová.

Šestinásobná juniorská mistryně světa se v kategorii dospělých předtím radovala ze dvou velkých medailí - ve sbírce měla bronzy z kilometru na mistrovství světa 2015 a ze světového sprinterského čtyřboje v témže roce.

Ale zlato je zlato...

Kramerův devátý titul

Evropský titul ve „velkém“ víceboji mužů získal už podeváté za sebou hvězdný Nizozemec Sven Kramer. Trojnásobný olympijský vítěz za sebou v domácím prostředí nechal krajana Jana Blokhuijsena a Belgičana Barta Swingse. Český reprezentant Sebastian Druszkiewicz obsadil 18. pozici.

Mistrovství Evropy v Heerenveenu

Sprinterský čtyřboj
Ženy
500 m, druhý závod:
1. Fatkulinová Rus.) 38,07, 2. Erbanová (ČR) 38,19, 3. Ter Morsová (Niz.) 38,29.

1000 m, druhý závod: 1. Ter Morsová 1:14,88, 2. Erbanová 1:15,83, 3. Leenstraová (Niz.) 1:16,35.

Konečné pořadí: 1. Erbanová 152,180, 2. Ter Morsová 152,270, 3. Fatkulinová 152,535.

Víceboj
Muži
1500 m:
1. Juskov (Rus.) 1:46,54, 2. Kramer (Niz.) 1:46,55, 3. Henriksen (Nor.) 1:47,82, ...18. Druszkiewicz (ČR) 1:52,14.
10 000 m: 1. Kramer 13:06,30, 2. Blokhuijsen (Niz.) 13:11,95, 3. Swings (Belg.) 13:15,54.
Konečné pořadí: 1. Kramer 148,699, 2. Blokhuijsen 149,816, 3. Swings 151,293, ...18. Druszkiewicz 115,683.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze