Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Znovu zlatý Hamar? Sáblíková bojuje o trůn evropské královny víceboje

Radost Martiny Sáblíkové. Nabídne podobné obrázky i Hamar? | foto: AP

11 2014
Hamar (Od našeho zpravodaje) - Před čtyřmi lety byl Hamar zlatou českou předehrou k olympiádě ve Vancouveru. Bude se historie opakovat? Norské město, kde v pátek konečně začalo sněžit, opět hostí mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji. V sobotu se startuje. V neděli zde bude korunována nejuniverzálnější Evropanka na dlouhých nožích.

Nádherná hala ve tvaru obrácené vikingské lodi a uvnitř oválu umělá zelená tráva. "Moc příjemné na pohled. Líbí se mi ta tráva i barvy v hale," libuje si Martina Sáblíková. Hlediště bývá vyprodané, v čestné lóži sedává král. Norové rychlobruslení milují. Tady mají závody grády.

Před čtyřmi lety v této hale Sáblíková celý víceboj ovládla a 17letá juniorka Karolína Erbanová navrch senzačně dominovala trati 500 metrů.

Může se podobná historie opakovat?

Ano, může, ale... Novák i Sáblíková pokukují při tréninku po dámě v oranžové kombinéze. Ireen Wüstová. Nizozemská olympijská šampionka se do sezony rozjela mizerně. Potom byla lepší a na nizozemském mistrovství přímo excelentní. Trojku tam zvládla za 3:59, patnáctistovku za 1:53, její časy naháněly děs. Ani Američanky na vysokohorské dráze v Salt Lake City nejely patnáctistovku tak rychle.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková
Rychlobruslařka Martina Sáblíková
Rychlobruslařka Martina Sáblíková

Rychlobruslařka Martina Sáblíková

"A na tréninku tu tyhle výkony potvrzovala," povídá Novák, který v pátek u dráhy mačkal Wüstové stopky. "Z tohoto pohledu je Ireen největší favoritkou čtyřboje."

A Sáblíková? Ta je v tuto chvíli jakýmsi nevybroušeným diamantem. Do šampionátu poprvé nastupuje doslova z plného tréninku.

"Jeden den je to dobré, další den je lehce unavená. Ještě je ta forma před olympiádou taková nedodělaná," líčí kouč. "Podle středečních výkonů v tréninku jsem odhadoval, že tu Martina pojede trojku za 4:00. Zato ve středu vypadala tak na 4:08 a v pátek na 4:04. Mění se to den ode dne."

Sáblíková už čtyři tituly evropské šampionky ve víceboji má a protože vlastní i srdce obrovské bojovnice, o ten pátý se určitě v Hamaru porve. "Chtěla bych uspět," ujišťuje. "Pokud mi to nepojede, budu trochu rozčarovaná. Ale na druhou stranu si říkám: Vrchol sezony je letos jindy."

Pozitivní zpráva zní: Nebolí ji ani v listopadu zraněné tříslo, ani záda, kvůli kterým protrpěla minulou zimu a které se před rokem podepsaly i na 4. místě z evropského mistrovství.

"Jenže pocit z jízdy ještě excelentní není. Doufám, že to přijde," hlásí.

Němka Claudia Pechsteinová (vlevo) a česká rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Němka Claudia Pechsteinová (vlevo) a česká rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Její vícebojařské ambice v Hamaru se budou odvíjet hned od úvodní pětistovky. Ta byla vždy její Achillovou patou. A letos se jí kvůli bolavému tříslu věnovala ještě méně než jindy.

"Martina během sezony prakticky nejela ani jednu měřenou stovku. Start na pětistovku si zkusila jen tak pětkrát," připomíná kouč. "Vzhledem k tomu, že jsme se na ni nepřipravovali, může hned na první trati nastat velká ztráta. Pak by to bylo s bojem o medaili ve víceboji složité."

Své svěřenkyni určil v Hamaru jiné hlavní cíle: "Chtěl bych, aby tu vyhrála pětku a zajela kvalitní start na trojku."

Erbanové chce na "bednu" po závodě na 500 metrů

Pro Karolínu Erbanovou, která nepomýšlí na boj o nejvyšší příčky ve víceboji, je naopak pětistovka tratí číslo 1. Čtyřikrát po sobě ji už na evropském šampionátě vícebojařek vyhrála. Těží také z toho, že na vícebojařské mistrovství většina ryzích sprinterských specialistek nejezdí. Před čtyřmi lety v Hamaru na pětistovce dominovala poprvé, tehdy za 39,54 (Sáblíková ji tu v roce 2010 zvládla za 40,45).

"Na stupních by mohla být Karolina po pětistovce i tentokrát, ačkoliv jsou tu i kvalitní Ruska Šichovová a některé další sprinterky, které mají víceméně podobné osobáky jako Karolína," povídá Novák.

Erbanová je každopádně ráda, že po měsíci, který uplynul od posledního Světového poháru v Berlíně, si ještě může před olympiádou zkusit velký závod. "Mohli bychom sice jet nějaký test, ale závodní atmosféra s lidmi v ochozech je něco jiného. Na bednu bych na pětistovce chtěla," říká.

Rychlobruslařka Karolina Erbanová
Rychlobruslařka Karolina Erbanová

Rychlobruslařka Karolína Erbanová

Páteční večerní los určil, že Sáblíková pojede 500 metrů (od 13.00) v 10. páru proti Bělorusce Michajlovové a Erbanová ve 12. páru proti mladé Švýcarce McGregorové.

Na trati 3 000 metrů (od 14.22) má Erbanová stejnou soupeřku, ale už v 1. páru, zatímco Sáblíková uzavře závod na této trati ve 14. páru s Polkou Zlotkowskou. Bude tedy znát časy svých velkých soupeřek Wüstové či Pechsteinové.

V neděli už vzniknou dvojice na 1 500 metrů podle aktuálního pořadí víceboje. A do závěrečného klání na 5 000 metrů se kvalifikuje jen osm nejlepších.

V lednu 2010 se Sáblíková z Hamaru "odpálila" k dvojnásobnému zlatému triumfu v olympijském Vancouveru - a Erbanová ke zdařilému olympijskému debutu.

Teď si přejí: Kdyby se takový scénář skutečně opakoval...

Do her v Soči zbývá 28 dnů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze