Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Březina prožil černý den, skončil dvanáctý. Fernandez má páté zlato

Český krasobruslař Michal Březina po volné jízdě na mistrovství Evropy v Ostravě. | foto: ČTK

28 2017
Krasobruslař Michal Březina se poprvé od roku 2008 nevešel mezi elitní evropskou desítku. Na šampionátu v Ostravě nezvládl volnou jízdu a z osmého místa po krátkém programu sestoupil ještě o další čtyři příčky níž. Pátý evropský titul v řadě vybojoval Javier Fernandez ze Španělska.

Pouze v Záhřebu 2008, při svém debutu na evropském mistrovství dospělých, dopadl Michal Březina hůře. Tehdy však bylo 16. místo talentovaného teenagera považováno za příslib do budoucna.

Nyní je naopak jeho 12. místo velkým zklamáním.

V letech, která proběhla mezitím, dosáhl na bronzovou evropskou medaili v roce 2013 a třikrát skončil těsně pod stupni čtvrtý. Už loni představovalo jeho 10. místo v Bratislavě propad, ale na světovém šampionátu v Bostonu byl později třetím nejlepším Evropanem.

V Ostravě mu fungovaly trojité axely, které si zkoušel v rozjížďce. Pak nastoupil na led - a už nefungovalo skoro nic.

„Neměl jsem den,“ smutně pronášel. „Na tréninku mi všechno šlo, zato v závodě jsem předvedl nejhorší jízdu, co jsem za poslední tři týdny přípravy zajel. Asi jsme to špatně načasovali.“

Úvodní čtverný salchow, který ustál s dotekem ruky na ledu, ještě nebyl velkým problémem. Jenže vzápětí protočil dopad po trojitém axelu a upadl při kombinaci po trojitém salchowu.

Čistý nebyl ani další trojitý axel. Dalším skokům ubral otáčky. V celé jízdě tak zaznamenal jediný zcela zdařilý skokanský prvek - trojitý rittberger.

Michal Březina a jeho pád při volné jízdě na ME v Ostravě
Český krasobruslař Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství Evropy v...

ZKLAMANÝ. Březinův pád a emoce.

Když dozněla hudba Ennia Moriconeho, položil si Březina ruku na srdce, uklonil se divákům. Při odchodu z ledu si klekl a vysmekl hlubokou poklonu skvělým fanouškům. „Nevadííí,“ zakřičel kdosi z hlediště.

Ale jemu to vadilo a moc.

„Nevím, co na tu jízdu říci,“ pronesl..

Loni nechtěl po svém vystoupení v Bratislavě vůbec mluvit. V Ostravě hovořil, ale zároveň přiznával: „Ze dnešního dne se možná budu vzpamatovávat ještě déle než z loňské Bratislavy. Tehdy jsem věděl, že jsem neměl natrénováno. Tady jsem natrénováno měl. Tím víc mě to mrzí.“

Už příští týden jej čeká start na Univerziádě v Almaty a v březnu mistrovství světa v Helsinkách.

Tam odletí coby obhájce titulu staronový mistr Evropy, pětadvacetiletý španělský krasobruslař Javier Fernández.

Tentokrát nebyl Fernández v Ostravě panem Dokonalým. Ze tří čtverných skoků zvládl čistě pouze úvodní toeloop, při salchowech si jednou sáhl na led a napodruhé dokonce upadl. Přidal i další chyby v dopadech.

Přesto mu náskok z krátkého programu, extrémně vysoká technická obtížnost jízdy i body za její ztvárnění napomohly k suverénnímu vítězství s náskokem 32 bodů.

Javier Fernández v krátkém programu na mistrovství Evropy v Ostravě.
Javier Fernandez a jeho pád při volné jízdě na ME v Ostravě
Javier Fernández a jeho radost po volné jízdě na ME v Ostravě

ŠAMPION. Javier Fernandez a jeho jízda, problémy i zlatá radost.

Fernández tak dosáhl na svůj už pátý evropský titul v řadě, což dokázal před ním v poválečné historii krasobruslení pouze Ondrej Nepela. Ziskem 294,84 bodů zaostal Španěl o 20 bodů za svým osobním rekordem.

„Bolí mě zadek,“ posteskl si s úsměvem na následky pádu.

Stříbro putuje do Ruska zásluhou Maxima Kovtuna, jenž zahájil svoji jízdu impozantně dvěma čtvernými skoky, načež však ani on nebyl neomylný.

Bronz získal jeho krajan Michajl Koljada.

Skutečnost, že Michal Březina vypadl z Top 10, zároveň znamená, že poprvé od roku 2005 nemá české krasobruslení zástupce mezi deseti nejlepšími Evropany v kategorii mužů.

Přesto zůstanou Česku dvě místa v kategorii mužů pro příští šampionát v Moskvě. Březinovo dvanácté místo bylo tím posledním, které to zaručovalo.

Což je dobrá zpráva pro současnou českou „dvojku“, osmnáctiletého Jiřího Bělohradského.

Svěřenec trenérů Vlasty Kopřivové a Tomáše Vernera obhájil ve své volné jízdě 20. místo z loňského mistrovství Evropy i z krátkého programu v Ostravě. Největší vadou na kráse byl nečekaný pád při krokové sekvenci, snad z uspokojení, že všechny skokanské prvky má za sebou.

„Byl jsem už hodně unavený, chtěl jsem hodně vyšvihnout nohu - a skončil na zemi,“ popisoval.

Celkově byl se svojí jízdou se šesti trojitými skoky spokojen. „Super to bylo,“ pochválil se. V jeho repertoáru však zatím chybí trojitý axel. Před sezonou dostal od trenérů podmínku: Do mistrovství republiky se musíš trojitý axel naučit, jinak na šampionátu startovat nebudeš.

„Jenže potom se zranil, proto jsme slevili,“ vysvětloval Tomáš Verner.

„Axel bude brzy. Do měsíce,“ slíbil Bělohradský.

Mistrovství Evropy v krasobruslení

Ostrava

Muži: 1. Fernández (Šp.) 294,84, 2. Kovtun 266,80, 3. Koljada (oba Rus.) 250,18, 4. Hendrickx (Belg.) 242,56, 5. Byčenko (Izr.) 239,24, 6. Kvitelašvili (Gruz.) 238,20, ...12. Březina 215,52, 20. Bělohradský (oba ČR) 181,62.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze