Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špotáková znovu vylepšila letošní maximum. Stále jsem bojovnice, říká

Radost Barbory Špotákové z vítězství oštěpařské soutěže na ME družstev v Lille. | foto: ČAS/Aleš Gräf

25 2017
Lille (Od našeho zpravodaje) - Před odletem na ME družstev se obávala. „Doufám, že až budu házet, nebude už rozhodnuto.“ Nebylo. Barbora Špotáková vítězstvím v soutěži oštěpařek zajistila české výpravě v Lille historickou osmou příčku. „Možná už to bylo naposledy,“ přidala 35letá atletka.

Ještě ve čtvrtek před odletem do francouzského Lille na letišti Václava Havla v Praze přemýšlela o vysokých teplotách, které slibovaly předpovědi počasí.

„Nesmím se tolik rozcvičovat a hlavně hodně pít,“ svěřila se Špotáková.

Naštěstí se prognózy nepotvrdily a na otevřeném stadionu s modrým tartanem bylo v neděli odpoledne 20 stupňů Celsia, foukal silný vítr.

I v náročných podmínkách Barbora Špotáková dokázala znovu vylepšit letošní maximum. Podobně jako na republikovém šampionátu poslala oštěp nejdál až závěrečným pokusem. Tentokrát zapsala výkon 65,14 metrů.

„Jsem ráda, že jsem se dokázala vzchopit a vyburcovat do posledního hodu,“ pochvalovala si Špotáková. „Stále ve mně ta bojovnice je.“

Společně s Taťjanou Chaladovičovou si dvojnásobná olympijská vítězka házela vlastní závod. Běloruska hned prvním pokusem zapíchla oštěp do vzdálenosti 64,60 metru, Špotáková naopak začala na 62,17.

Oštěpařka Barbora Špotáková při rozhovoru před odletem do Lille na ME družstev.
Oštěpařka Barbora Špotáková (vpravo) před odletem na ME družstev do Lille.

Oštěpařka Barbora Špotáková před odletem do francouzského Lille.

„Téměř hodinu jsme seděly na zadku. Potom jsme měly hned jít do sektoru a hodit dva ostré pokusy. To čekání určitě výkon ovlivnilo,“ kritizovala Špotáková francouzské pořadatele.

Zatímco Chaladovičová na svůj úvodní pokus nedokázala navázat, zkušená Češka se stále zlepšovala. Při čtvrtém, závěrečném pokusu poprvé v letošní sezoně přehodila hranici 65 metrů, okamžitě upustila gejzír radosti.

„Už dlouho jsme se takhle neradovala. Ten týmový duch dělá opravdu hodně. Vedle sektoru na tribuně seděla velká část družstva, kteří fandili. Nemohla jsem je zklamat,“ usmívala se Špotáková, jež se ocitla na ME družstev v nové roli.

Poprvé totiž celé klání uzavírala. I proto se obávala, že by před jejím závodem mohlo být rozhodnuto. Vítězstvím ale nakonec Špotáková pojistila konečné osmé místo.

„V jednu chvíli jsme vůbec nevěděla, jak na tom jsme a jestli to bude stačit. Šla jsem se zeptat právě na tribunu a oni mi říkali, že dobře,“ řekla.

Už před dvěma lety v Řecku po postupu Čechů zpět mezi elitu Špotáková tvrdila, že to bylo pravděpodobně její poslední evropské mistrovství družstev.

Podobně mluvila i v neděli v Lille.

„Možná už to bylo naposledy,“ neskrývala.

Za dva roky se Češi vydají do polské Bydhošti. Bude v sestavě znovu Barbora Špotáková?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze