Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukup vyválčil medaili z mistrovství Evropy, stříbro z hromadného závodu

JaroslavSoukup | foto: Český biatlon, Petr Slavík

28 2016
Jaroslav Soukup vybojoval v ruském Ťumeni stříbrnou medaili z mistrovství Evropy biatlonistů. Bronzový medailista z olympijských her v Soči nestačil v hromadném závodě pouze na vítězného Němce Floriana Grafa.

V první polovině sezony se trápil ve Světovém poháru, často dojížděl až na chvostu výsledkové listiny. Proto šéftrenér Ondřej Rybář nezařadil Jaroslava Soukupa do výběru pro zámořské závody. Raději potrénoval v Jablonci a posléze se prosadil druhým místem na IBU Cupu v Osrblie.

Nyní si dokráčel na stupně vítězů v Ťumeni.

V hromadném závodě potvrdil svoji vynikající střeleckou výkonnost ze sobotní stíhačky, ve které zasáhl všech 20 terčů. Tentokrát jich bylo devatenáct, minul pouze jednou při druhé ležce. Výrazně lépe než ve stíhačce si však vedl běžecky, také díky tomu v závěru závodu odolal i útoku Bulhara Iljeva. V porovnání běžeckých časů byl šestý nejúspěšnější.

Pro Soukupa je to třetí medaile kariéry z mistrovství Evropy, v roce 2006 dosáhl ve sprintu na zlato a o rok později na stříbro. V posledních letech se šampionátu nezúčastňoval, soustředil se na mistrovství světa či olympijské hry.

Už po první ležce se ocitl v Ťumeni na medailové pozici, odjížděl z ní třetí. Druhé kolo pak absolvoval v početné skupině šestnácti biatlonistů, kteří nevyrobili napoprvé na střelnici žádnou chybu.

Jediná rána mimo terč jej na druhé ležce srazila na devátou pozici se ztrátou 22 vteřin na vedoucího Rusa Babikova. Ve druhém kole jej poté předjeli i Němec Graf a Bulhar Iliev, oba pozdějši medailisté, a Soukup klesl průběžně na 11. místo. Po čisté první stojce nicméně odjížděl pátý, o 15 vteřin za prvním Rakušanem Tobiasem Eberhardem.

Nápor poslední položky mnozí neustáli, vytáhlý Eberhard i Němec Bischl z vedoucí trojice vyrobili dvě chyby, Rus Babikov jednu, a tak šel do čela Graf a hned za ním uháněl se ztrátou šesti vteřin Soukup - o 8 vteřin před Babikovem a 20 před Iljevem.

Český reprezentant rychle sjel Grafa, zatímco zezadu se hnal Iljev. Bulhar předstihl Babikova a 800 metrů před cílem jej od vedoucího dua dělilo jen sedm vteřin.

V závěrečném stoupání Němec ucukl Soukupovi, při sjezdu na stadion už měl náskok padesáti metrů a nenechal se o něj připravit. Za ním se Soukup radoval ze stříbra.

„Škoda té jedné chyby na ležce,“ hodnotil pro Českou televizi Aleš Ligaun, trenér mužů pro mistrovství Evropy. „Dneska už se Jarda cítil mnohem líp běžecky. Včera se klukům lyže moc nezdály, ale tentokrát už to bylo určitě lepší. Ke konci měl Florian Graf více sil, ale druhé místo je paráda.“

Do závodu nenastoupil vítěz sprintu Jevgenij Garaničev, podobně jako Běloruska Skardinová, šampionka ženské stíhačky, se už soustředil na mistrovství světa v Oslu. Tam ze závodníků, startujících v Ťumeni, zamíří jen velmi malé procento biatlonistů, protože už pravidelně je mistrovství Evropy určeno především pro druhou vlnu, startující v IBU Cupu.

Druhý český zástupce v hromadném závodě Adam Václavík hned na první položce minul dva terče, další dvě chyby přidal při první stojce a cílem projel sedmnáctý.

Kdo se stane pátým českým mužem v nominaci pro světový šampionát v Oslu se nyní zdá být více než jasné, vždyť Soukup byl nejlepším z týmu pro evropský šampionát ve všech třech individuálních závodech.

„Není moc o čem uvažovat,“ souhlasil Ligaun. „Jarda se zase trošku našel. Na šampionátu v Oslu by teď měl být ve větší pohodě.“

ME biatlonistů v Ťuměni

Závod s hromadným startem muži (15 km): 1. Graf (Něm.) 38:20,5 (1 tr. okruh), 2. Soukup (ČR) -4,1 (1), 3. Iljev (Bulh.) -8,5 (2), ...17. Václavík (ČR) -1:36,6 (4).

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze