Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková rozdílem třídy. Silniční titul získala s převahou pěti minut

Martina Sáblíková líbá své kolo, právě se stala mistryní republiky v hromadném závodě. | foto: Jan Brychta / svetcyklistiky.cz

25 2016
Kdo jiný než Martina Sáblíková? Svůj už čtrnáctý titul republikové šampionky vybojovala v Kyjově v silničním závodě opět naprosto suverénně a zvítězila o 5:28 minuty před druhou Barborou Průdkovou. Třetí dojela v českém mistrovství se ztrátou sedmi minut cyklokrosová šampionka Martina Mikulášková.

Kopcovitý okruh, dlouhý 20,6 kilometru, absolvovaly ženy v Kyjově celkem pětkrát. Dominance Martiny Sáblíkové se projevila už ve druhém kole. Po tom prvním ještě šlapala v popředí v sedmičlenné skupině, kde měla i svoji týmovou kolegyni Nikolou Zdráhalovou.

Původně chtěla se Zdráhalovou zůstat co nejdéle.

„Jenže pak jsem uviděla, že Niki ztrácí asi 100 metrů. A ostatní holky začaly nastupovat z kopce a vždycky, když jsem za nimi měla trochu mezeru, začaly tahat, což bylo pochopitelné.. Já jsem původně takhle brzo ujíždět nechtěla, ale za takové situace jsem si řekla: O.K., musím za to vzít a nastoupit sama.“

Při průjezdu druhým kolem byl proto už k vidění důvěrně známý obrázek z minulých domácích šampionátů: v čele Sáblíková a za ní dlouho prázdno. Po 40 kilometrech měla ve spalujícím 35stupňovém vedru převahu 30 vteřin.

„Dnes to bylo hrozně složité, počasí hrálo velkou roli. Co se týče počasí byl to asi můj nejtěžší titul. Nebýt těch dobráků u trati, kteří na nás z hadic stříkali vodu nebo nás z lahví polévali, tak bych snad ani nedojela,“ vykládala. „Když jsem ale viděla, že mám za sebou teprve půlku, říkala jsem si: Tě bůh.“.

Martina Sáblíková na mistrovství republiky v okolí Kyjova českým i slovenským...

Ve třetím kole přesto náskok výrazně navýšila a rázem jela dvě minuty před druhou bikerkou Průdkovou, kterou s odstupem dalších 10 vteřin stíhaly Machačová a Mikulášková.

Do závěrečného kola se Sáblíková vydala o 3:10 minuty před Průdkovou, další pronásledovatelkyně už měly manko více než čtyři a půl minuty.

Zůstaly tak jen dvě poslední otázky:

O kolik Sáblíková nakonec vyhraje?

A kdo se s ní a Průdkovou postaví na stupně vítězů.

V cíli potom slavila staronová česká šampionka už čtvrtý mistrovský double v řadě. Vyhrála o 5:28 minuty před Průdkovou, bronz vybojovala se ztrátou 7:05 minuty Mikulášková.

„Nejobtížnější je vždycky těm ostatním ujet a vypracovat si zhruba půlminutový náskok,“ říkala Sáblíková. „Když se mi to potom povede, holky vzadu začnou mezi sebou taktizovat a ten můj náskok narůstá.“

Opět tak na šampionátu ovládla jak časovku, tak silniční závod, v němž si svým způsobem uspořádala další 70kilometrovou „soukromou časovku“.

„Jsem za titul moc ráda, ale v tomhle těžkém závodě zaslouží pochvalu úplně každý, kdo dojel do cíle. Protože hroší než ty kopce bylo to šílené teplo.“

Martina Sáblíková si dojela pro český titul mezi cyklistkami v hromadném...

Martina Sáblíková si v Kyjově dojíždí pro český titul mezi cyklistkami v hromadném silničním závodě.

Jednoznačným triumfem zároveň potvrdila vysokou výkonnost z předolympijské přípravy. „Ale mnohem lepší by bylo, kdybych definitivně věděla, jak to s Riem dopadne, než se trápit tím čekáním,“ svěřovala se. „Sama se sice přikláním k tomu, že tam nepoletím a že to nedopadne dobře, ale jsem hrozně vděčná pani Čáslavské i všem dalším, co se mi snaží pomoci.“

Juniorský titul mistra republiky získal Jakub Otruba z týmu Mapei Merida Kaňkovský. Kategorii juniorek vládla Adéla Šafářová z Nutrend Specialized, před další rychlobruslařkou Natálií Kerschbaummayrovou.

Společné mistrovství ČR a SR v Kyjově

závod s hromadným startem

Ženy (103 km): 1. Sáblíková (Nowis Team) 3:10:33, 2. Průdková (Nutrend Specialized) -5:28, 3. Keseg Števková (SR/Outsiterz) -6:55, 4. Mikulášková (ČEZ Cyklo Team Tábor) -7:01, 5. Nosková (Kooperativa Jablonec) -7:48, 6. Machačová (Dukla Praha) -9:07.

Junioři (123,6 km): 1. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský) 3:26:26, 2. Šimůnek (Kooperativa Jablonec) -5:11, 3. Holec (Nutrend Specialized) -6:48.

Juniorky (82,4 km): 1. Šafářová (Nutrend Specialized) 2:39:54, 2. Kerschbaummayrová (Nowis tým) -1:16, 3. Michaličková (SR/CyS Akadémia P. Sagana) -1:36.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze