McLaren zatím v Turecku neporažen. Druhý trénink vyhrál Button

V Monaku zastavil Buttona přehřátý motor, před Velkou cenou Turecka touží po odvetě. | foto: Luca BrunoAP

28 2010
I druhý trénink na Velkou cenu Turecka formule 1 ovládl britský tým McLaren. Jen jména v kokpitu se vyměnila. Dopoledne byl nejrychlejší Brit Lewis Hamilton, odpoledne pak jeho krajan a úřadující mistr světa Jenson Button.

Jenson Button dokonce zajel nejrychlejší čas dne. Na okruhu v Istanbulu mu naměřili čas jedné minuty a 28,280 vteřiny.

Za ním o jedinou desetinu skončil lídr šampionátu Mark Webber. Australský pilot však odpolední část tréninku nedokončil, když se mu v závěru začalo kouřit z motoru.

Zastavil vedle trati, z mírného kopce zacouval za ochrannou bariéru, ale nemohl vystoupit z auta. Pilot formule 1 musí podle předpisů při odstavení auta zařadit neutral, ale formule 1 nemá ruční brzdu.

Traťovým komisařům trvalo více než minutu, než pochopili, co po nich zuřivě gestikulující pilot Red Bullu chce. Potom mu podložili kolo hasicím přístrojem a už pořádně vytočený Webber dokázal ze svého stroje vystoupit.

Třetí čas prvního dne Velké ceny Turecka zajel Webberův kolega z Red Bullu a druhý jezdec průběžného pořadí šampionátu Sebastian Vettel. Němec si připsal výkon 1:28,590 minuty. Vettel v předchozích dvou závodech s Australanem prohrál, a dobře ví, že pokud chce potvrdit mistrovské ambice, musí ho začít co nejdříve porážet.

Čtvrtý byl Lewis Hamilton, který dopolední trénink ovládl s téměř vteřinovým náskokem na druhého Buttona. Právě McLaren má největší šance překazit Red Bullu sen o dalším vítězství.

Za mistra světa z roku 2008 se zařadil Španěl Fernando Alonso z Ferrari a dvojice německých pilotů Mercedesu Nico Rosberg se sedminásobným mistrem světa Michaelem Schumacherem. Právě Schumacher má v Turecku co dohánět, při svých předchozích dvou startech zde nevyhrál. V roce 2005 podlehl Kimimu Räikkönenovi na McLarenu, o rok později nestačil na týmového kolegu Massu.

Sobotní kvalifikace startuje ve 13:00 SELČ.