Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

McEwen zatím kraluje dojezdům

Robbie McEwen - Australský cyklista Robbie McEwen projíždí vítězně cílem šesté etapy Tour de France. | foto: Reuters

7 2006
Vitré - Australan Robbie McEwen je dosavadním králem spurterů letošní Tour de France. V pátek s přehledem vyhrál 189 kilometrů dlouhou etapu z Lisieux do Vitré a v šesté etapě si tak připsal již třetí prvenství. Na něj naopak stále čeká Belgičan Tom Boonen, ve žlutém dresu lídr průběžného pořadí.

Na 189 kilometrech šesté etapy byla jedna vrchařská prémie třetí kategorie a tři prémie rychlostní. Profil jen velmi mírně zvlněný, už dopředu experti upozorňovali, že určitě větší roli může v Bretani hrát případný silný vítr vanoucí od Atlantiku.

Ale přesto - šestá etapa byla papírově předurčena spurterům a předpoklady se vyplnily.

Hned po startu se jelo velmi rychle, tempo pelotonu se pohybovalo kolem 50 km/hod. Zhruba na desátém kilometru se do úniku vydala pětičlenná skupina, Guerini, Acosta, Lopez, Augé a Backstedt, ale jednalo se jen o jednu z krátkých pátečních epizod.

Taktický kousek si na své konto na 46. kilometru, kde byla úvodní rychlostní prémie páteční etapy, připsal Francouz Benoit Vaugrenard. Díky šesti bonifikačním vteřinám za výhru na prémii se virtuálně dostal do čela klasifikace mladých jezdců, z nichž nejlepší jede v bílém dresu. V cíli si ho pak na pódiu skutečně oblékl.

V úniku se vzápětí objevila další pětice, ovšem nevídané - při jejím stíhání se na špici pelotonu dokonce objevil Tom Boonen ve žlutém dresu a do pedálů se opíral tak silně, že hlavní skupinu roztrhal. Jeho atak zachytilo jen jedenáct cyklistů!

Událost sice znovu neměla dlouhého trvání, ale ilustrovala rušné dění v prvních šedesáti kilometrech etapy.

A v podobném duchu se pokračovalo dál. Před pelotonem se ukázala 18členná skupina, v níž znovu nechyběl Boonen a další spurteři - Hushovd, Wrolich, Flecha či Zabel slavící 36. narozeniny. A Pavel Padrnos, jediný Čech ve startovní listině letošní Tour.

Stíhací komando proto v pelotonu seřadila sestava týmu Davitamon-Lotto, která by nerada postrádala svou hvězdu Robbieho McEwena v závěrečném spurtu, pokud by měl být únik úspěšný.

Nebyl, ale odskočit se podařilo trojici jezdců. Francouzi Brard a Geslin a  Švéd Backstedt si postupně vytvořili až čtyřapůlminutový náskok, to zhruba na 100. kilometru etapy.

Dvaadvacet kilometrů před cílem už byl náskok vedoucího tria jen o málo více než minutový, znovu vše nasvědčovalo scénáři z předchozích etap, ve kterých naděje uprchlíků vyhasly v posledních kilometrech.

A taky že ano - Brard, Geslin a obrovitý Backstedt byli tentokrát dojeti zhruba čtyři kilometry před cílem ve Vitré a závěr byl zcela v režii spurterů.

A těm letos jasně vládne Australan McEwen. Ve Vitré byl naprosto bezkonkurenční a připsal si na letošní Tour již třetí prvenství.

Týmu Davitamon-Lotto a McEwenovu pomocníkovi na rozjíždění spurtů Gertu Steegmansovi se povedlo napravit čtvrteční chybu, kdy se špatně podíval na ukazatel a začal finišovat moc brzy.

"Dnes netoužil po ničem jiném než to napravit. A byla to tedy jízda jak v TGV, prostě jsem si koupil lístek a musel jsem jen vystoupit na své zastávce," přirovnal vítěz McEwen týmovou spolupráci k vysokorychlostnímu francouzskému vlaku.

V sobotu je na pořadu Tour časovka jednotlivců ze Saint-Grégoire do Rennes dlouhá 52 kilometrů.

Výsledky 6. etapy, Lisieux - Vitré, 189 km: 1. McEwen (Austr.) 4:10:17, 2. Bennati (It.), 3. Boonen (Belg.), 4. Eisel (Rak.), 5. Hushovd (Nor.), 6. Freire (Šp.), 7. Zabel (Něm.), 8. Paolini (It.), 9. Steegmans (Belg.), 10. Isasi (Šp.), ...86. Padrnos (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí: 1. Boonen 29:21:00, 2. McEwen -12, 3. Rogers (Austr.) -21, 4. Freire, 5. Hincapie (USA) oba -25, 6. Hushovd -27, 7. Savoldelli (It.) -35, 8. Landis (USA) -36, 9. Karpets (Rus.), 10. Gončar (Ukr.) oba -37, ...66. Padrnos -1:17.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze