Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


McEnroe vyvádí jako dřív

8 2000
O s t r a v a - P r a h a - Tak brzy, jako se včera v pět ráno budil hrdina Davisova poháru Jiří Novák do reality odjezdu na turnaj do Dubaje, musí z nadšení nad postupem z prvního kola procitnout i zbylí oslavující. Už za dva měsíce se hraje čtvrtfinále proti domácím Spojeným státům, a co v Ostravě porazilo 4:1 Brity s osamělým vojákem v poli Timem Henmanem, určitě nevystačí v Los Angeles na velkorážní Američany. "Je třeba začít trénovat v Americe s velkým předstihem a podle finančních možností svazu i s co největším počtem hráčů," plánoval kapitán Jan Kukal.

Asi nikdo nečeká, že český outsider pojede porazit vítěze 31 ročníků stoleté soutěže a finalistu dalších osmadvaceti, ale proti eventuální sestavě Andre Agassi, Pete Sampras, Todd Martin chce aspoň důstojně obstát.


Těžko spoléhat pouze na to, že společný duch nehvězdného týmu přinese stejný úspěch, jakým byl například postup bezejmenných Italů až do finále Davisova poháru před dvěma lety.


Je nutno připravit se na drsné tenisové podmínky. Kapitán John McEnroe hodlá hrát v hale Great Western Forum v Inglewoodu, která byla do loňska domovem basketbalistů LA Lakers a hokejistů LA Kings. I když na tenis může přijít méně lidí, hlediště je pro 17 000 diváků. Už tu nebudou pokorný kapitán David Lloyd nebo rytířský Henman, který na porubské antuce přiznal nemálo míčů soupeři, aniž by rozhodčí musel slézt na kurt. Najednou se o každou maličkost pohádá McEnroe a místo znaveného Henmana nastoupí v jistě skvostné formě nejlepší tenista světa Agassi, který v Zimbabwe bojoval tak, že na kurtu zvracel. A možná se po zranění vrátí i druhý nejlepší hráč zeměkoule Sampras, byť se to McEnroeovi po postupu nezamlouvalo.


"To mám Woodruffovi poděkovat, že už ho nebudu potřebovat, když pro nás získal rozhodující bod," ptal se McEnroe a dodal: "Líbí se mi myšlenka zachovat sestavu ze Zimbabwe." I když USA chyběli Jim Courier i Martin, první poslal do Harare e-mail a druhý fax. Jen Sampras se neozval. "Sampras si bude muset nominaci zasloužit," řekl naštvaný americký kapitán.

Nový kapitán amerického týmu John McEnroe projevil nezvedenost a přezíravost, jimiž proslul jako tenista,  i při těsném vítězství svého družstva v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru v Zimbabwe, kde USA zvrátily stav z 1:2 na 3:2.


"Choval se nechutně. Američané mají skvělý tým, a pokud Davis Cup nevyhrají, bude to hlavně kvůli McEnroeovi," komentoval domácí Wayne Black výstřelky často protestujícího kapitána. McEnroe třeba vyskočil ze židle, zatleskal a zařval, když Chris Woodruff v rozhodujícím singlu proti Waynu Blackovi dal "prasátko". "Nevěřil jsem svým očím," dodal Black.

"Udělat tohle náš kapitán, tak se zblázním." O tom, že USA porazí i svého čtvrtfinálového soupeře, McEnroe nepochybuje, ale protivníka si stále plete. "V dubnu vyřídíme Československo," pravil McEnroe, který nevzal současný stát na vědomí, i když koncem listopadu hrál v Praze exhibici proti Jiřímu Novákovi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze