Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mayové do ní vrhali oběti. Teď díra od asteroidu slouží akrobatům v plavkách

Red Bull Cliff Diving na Yucatánu | foto: www.redbullcliffdiving.com

7 2010
Zavřel oči, třikrát se otočil kolem vlastní osy a po 27 metrech volného pádu udělal žbluňk. Rozhodčí mu obdivně přisoudili ty nejlepší známky a anglický artista Gary Hunt letos podruhé v Red Bull Cliff Diving vyhrál. Tentokrát se stal králem Mexika.

O tom sportu elegantních šílenců říká, že je jako z jiného světa. Ostatní to stejné říkají o něm.

Jeho letecký arzenál znovu odzbrojil porotu.

Britova kreativita a inovace vyvrcholily v druhé vítězství v řadě, po úvodním podniku letošní série ve francouzském La Rochelle se radoval i v Mexiku, v exotickém prostředí "studny" Cenote Ik Kil.

V celkovém hodnocení si borec ze Southamptonu upevnil vedení, na devítinásobného světového šampiona Orlanda Duquea z Kolumbie drží náskok jedenáct bodů.

"Je za tím tvrdá práce a trénink. Že jsem se loni naučil perfektně všechny svoje skoky, se letos vyplácí," povídal. "Je to velmi složitý skok a nedá se trénovat v bazénu. Musíte si prostě věřit a zkusit to."

I bez akrobatických prvků by skok zasloužil nejvyšší známky za odvahu. Vápencová průrva na Yucatánu, kterou podle pověsti vyhloubil asteroid, dřív Mayům sloužila za obětní místo. Do chřtánu čtyřicetimetrové propasti vrhali živé "dary" bohům.

Teď se do hlubiny posvátné modré vody dobrovolně vrhají spolu s červeným býkem skokani v plavkách.

"Ve Francii jsme se snažili co nejdřív dostat z vody, jak byla studená," vzpomínal Duque na první zastávku v La Rochelle. V Mexiku byl třetí. "Tady to bylo o dost příjemnější. Můžete i pokecat s potápěči."

Český skokan Michal Navrátil skončil ve druhé destinaci šestidílného seriálu osmý. Během sobotní kvalifikace oslavil 25. narozeniny. "Přání? Aby se mi podařil skok, který trénuju už měsíce," svěřil se.

V závodě nakonec na vítěze ztratil skoro dvě stovky bodů.

"Ale jsem vcelku spokojený, protože se mi můj skok podařil," říkal. "Osmé místo je dobré a mnohem lepší než minule ve Francii. Steve Black mě porazil jen o desetinu bodu, takže se ukazuje, že stoupám blíž k top šestce."

Autor:


Témata: Asteroid, Red Bull, studny
Najdete na iDNES.czmobilní verze