Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mayer zvítězil v Hinterstoderu

11 2000
H i n t e r s t o d e r - Rakouský lyžař Hermann Maier se stal vítězem Světového poháru v alpských disciplínách. Dnešní obří slalom v rakouském Hinterstoderu vyhrál jeho krajan Christian Mayer, Maierovi stačilo k celkovému triumfu třetí místo. Velký Křišťálový glóbus si "Herminátor" fakticky zajistil ve chvíli, kdy jeho jediný soupeř Kjetil Andre Aamodt vypadl ve druhém kole. Norský závodník dopředu avizoval, že se nezúčastní finále seriálu v Bormiu.
Sedmadvacetiletý Maier získal svůj druhý Křišťálový glóbus za celkové vítězství v seriálu. Poprvé vyhrál v sezóně 1997/98. "Udělal jsem dnes spoustu chyb. Není snadné vyhrát, když vám jde zároveň o vítězství ve Světovém poháru a v obřím slalomu," přiznal Maier, který si před týdnem v Kviftjellu zajistil malý Křišťálový glóbus za vítězství v disciplíně super-G.

V hodnocení obřího slalomu sice Maier stále vede, vítězství v disciplíně však zatím nemá jisté. Na druhé místo se dnes dostal Mayer a ztrácí na svého krajana 83 bodů. Dosud druhý Michael von Grüningen ze Švýcarska se v Hinterstoderu musel spokojit až se čtrnáctým místem, nicméně ani jeho ztráta na Maiera není velká (94 bodů), a tak i on má ještě teoretickou naději získat trofej.

Maier se připojil ke svému krajanovi Karlu Schranzovi, který má ve své sbírce rovněž dvě trofeje za celkové vítězství ve Světovém poháru z let 1969 a 1970. Oba dokázali dvakrát dovést do úspěšného konce sezónu, v níž od začátku vedli průběžné pořadí.

"Dokázal jsem totéž, co Schranz, a splnil si tím svůj velký sen," přiznal Maier. Počasí dnešnímu závodu nepřálo. Život sjezdařům komplikoval drobný déšť a silný nárazový vítr. "Odjel jsem dnes taktický závod. Nejdůležitější je, že jsem si zajistil celkové vítězství," hodnotil svůj výkon Maier, který loni přepustil trofej Norovi Lassemu Kjusovi.

Titul spadl Rakušanovi do klína poté, co ve druhém kole vypadl jeho jiný norský rival Kjetil Andre Aamodt, jeden z mála sjezdařů, kteří letos absolvovali všechny závody seriálu. Nor ve druhém kole odstartoval před Maierem, Rakušan se však o tom, že soupeř vypadl, dozvěděl až poté, co dojel do cíle.

"Do poslední chvíle jsem nevěděl, že je Aamodt venku. Letos jezdil velmi dobře, a tak mě vítězství nad ním těší dvojnásob," radoval se Maier. "Nemyslel jsem ale jen na Aamodta a na to, jak vyhrát Světový pohár, chtěl jsem i trofej za vítězství v obřím slalomu." Vedle malého Křišťálového glóbu za vítězství v obřím slalomu touží 'Herminator' letos poprvé získat i trofej pro nejlepšího sjezdaře. Poslední věc, které by ještě letos rád dosáhl, přestože přiznává, že už je unavený, je překonat hranici 2000 bodů. Před finále v Bormiu jich má na svém kontě 1820. "Budu šťastný, až sezóna skončí. Těším se, jak to oslavím. Půjdu z jedné party na druhou," plánuje Maier.

Rakouský lyžař Herman Maier se stal vítězem Světového poháru v alpských disciplínách, když 11.března dojel na třetím místě v obřím slalomu v rakouském Hinterstoderu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze