Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdy, nová trať i tisíce lidí. Olomoucký půlmaraton vyhlíží rekordy

Wilson Kipsang po vítězství v Berlínském maratonu. | foto: AP

21 2014
Padne rekord? Tak zní hlavní otázka Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, který startuje v sobotu v 19 hodin na Horním náměstí. „Je to možné,“ míní Wilson Kipsang, držitel světového rekordu v maratonu a největší hvězda na startu.

Dosud nejlepší čas 1:00:44 v uplynulých čtyřech ročnících zaběhl před třemi lety Dawit Abdulahi z Etiopie. K magické hranici jedné hodiny mu chyběl kousek. A právě o ten má být lepší některý z dvojice Keňanů Wilson Kipsang a Dennis Kimetto. Oba patří mezi pětici běžců na světě, jež dokázala zvládnout maraton pod dvě hodiny a čtyři minuty.

Oba atleti jsou i tréninkovými partnery, v minulosti se už jednou utkali na 10 kilometrů a tehdy zvítězil Kimetto. Je čas na odplatu? „Určitě bych to nenazval jako běh pomsty. Je to hezká příležitost potkat se znovu na trati, zasoutěžit si a uvidíme, kdo vyhraje,“ netrápí se dobře naladěný světový rekordman Kipsang, který si užíval i svou roli tlumočníka pro jazykově hůře vybaveného parťáka.

Kimetto totiž na otázku, zda vzájemný souboj znovu vyhraje, polohlasně souhlasil. Kipsang to s úsměvem přeložil: „Nejsem si jistý.“

Na startu bude víc kvalitních běžců, před startem to však vypadá, že by si to o prvenství mohli rozdat tito dva Keňané, jejichž bitvy bývají vyrovnané i v přípravě. „Ale trénink a závod je velký rozdíl. V tréninku můžete mít vynikající výsledky, ale při závodě přijde propad nebo naopak. Během tréninku si vzájemně pomáháme, spolupracujeme, ale v závodě chce každý vyhrát. Uvidíme,“ těší se Kipsang.

Dalším rekordem, který se má otřást, je nejrychlejší čas mezi ženami, který na 1:10:41 stanovila Etiopanka Netsanet. Překonat ji má Keňanka Edna Kiplagat, dvojnásobná mistryně světa v maratonu. „Tolik hvězd v jednom závodě jsme tady ještě neměli,“ těší se Jana Moberly, manažerka hvězdných atletů RunCzech. Přijede i švýcarský mistr Evropy Viktor Röthlin. Mezi ženami i obhájkyně prvenství mezi ženami Betelhem Moges z Etiopie.

Rychlejší časy si organizátoři slibují i od nové tratě, která má jen jeden okruh. „Elitní atleti by měli být rychlejší, protože se nebudou muset vyhýbat pomalejším běžcům a předbíhat je,“ vysvětluje Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech.

A do třetice rekord - stejně jako v předešlých letech, i letos byla navýšena kapacita startovních čísel. Tentokrát se hlavního závodu zúčastní 5 tisíc běžců, všechna čísla byla tradičně vyprodána. Dalších 2 300 lidí vyběhne v 17 hodin na dm rodinný běh.

Závod poprvé zavítá do severních čtvrtí Hejčín a Černovír a nově se bude vinout i kolem Dómu sv. Václava pomáhal vybrat i olomoucká vytrvalkyně Petra Kamínková.

„Bylo mi posláno několik návrhů a já jsem vybrala tento, protože je velice pěkná. Samozřejmě se nevyhneme kostkám, protože jsme krásné historické město, to je ale v každých větších městech, ať je to Praha nebo Bern, kde jsme o víkendu běželi po kostkách i tramvajových kolejích. Trať bude zajímavá hlavně pro hobíky, bude jim rychleji utíkat a v protisměru budou míjet i elitní běžce,“ podotkla Kamínková, která chce s Ivanou Sekyrovou bojovat o pozici nejlepší Češky.

Nejatraktivnější divácká místa jsou kromě startu a cíle na Horním náměstí a tradičně nejbouřlivější Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech například na náměstí Republiky, kudy atleti poběží dvakrát, či Klášterní Hradisko, kde bude také jedna z občerstvovacích stanic.

Řada novinek i hvězdy na startu by mohly olomouckému závodu získat zlatou známku kvality Mezinárodní atletické federace. I to by byl rekord, Olomouc by se stala nejmenším městem na světě s takovým oceněním.Najdete na iDNES.czmobilní verze