Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matku vítězku vystřídala dcera. A čeká ji rodinná povinnost: pokořit La Manche

Plavkyně Lenka Štěrbová mladší v Krnově. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

11 2009
Dcera sesadila matku. Takové je letošní vítězství pardubické Lenky Štěrbové v Českém poháru dálkových plavkyň. Obrovský zlatý pohár převzala v sobotu při Ceně Krnovska od své matky Lenky Štěrbové starší, která soutěži vévodila minulý rok.

"Ještě mám sestru, která zatím plave v žačkách, takže si to prvenství budeme rády předávat dále," usmála se Lenka Štěrbová, která ve svých patnácti letech patří k velkým nadějím českého dálkového plavání.

Nevyčinila maminka plavkyni, že ji o pohár připravila? "Naopak, byla docela spokojená, chtěla, aby to tak dopadlo," podotkla mladá plavkyně. "Říkala mi, že až se dostanu mezi dorostenky, tak bychom si to prvenství mohly vyměnit, a to se stalo."

Mladší z Lenek Štěrbových tak hned poprvé, co letos mohla startovat mezi ženami, dosáhla velkého úspěchu. "Těší mě to, ale v Krnově to byla docela rasovina," připomněla poslední z 22 letošních závodů.

Tam se závěrečný podnik na pětikilometrové trati plaval v pětadvacetimetrovém bazénu. To znamenalo dvěstěkrát tam a zpět... I to musejí dálkoví plavci zvyklí závodit převážně na otevřené vodě vydržet. "V bazénu, při tak dlouhém závodě, se snažím myslet jen na to, kolik metrů mám ještě před sebou," uvedla Štěrbová.

V Krnově časem 1:06,23,90 hodiny doplavala třetí za Silvií Rybářovou z Komety Brno a Hanou Křemenovou z TJ Krnov. "Dálkovému plavání se většinou věnujeme venku, tam je to zajímavější," podotkla Štěrbová. "To můžete sledovat krajinu. Baví mě to více než v bazénu."

Ostatně na příští rok už má velký plán - jako nejmladší v Česku se chystá přeplavat legendární kanál La Manche. "Už mám zaplaceného lodivoda," řekla. Připustila, že by si možná na kanál troufla i v mladším věku, leč to nesměla. "Od roku 1994 je v pravidlech, že můžete přes kanál plavat až od šestnácti let," uvedl Lenka Štěrbová.

Jí bude šestnáct příští rok 8. srpna. A od 17. do 23. srpna se pokusí o svůj rekord. "Ta věková hranice je rozumná," uznává Lenka Štěrbová. "Asi by bylo nebezpečné tahat tam třeba dvanáctileté děti."

Čím ji La Manche láká? "Máme to v rodině," usmála se. "Táta jako trenér převedl přes kanál sedm českých plavců a jednoho Slováka. Například první Češku, Lídu Jelínkovou. Pro mě to je skoro povinnost."

Pokud uspěje, bude z rodiny první. Otec na La Manchi funguje jen jako trenér. A maminka do toho jít nechtěla. "Ta by v té studené vodě zmrzla, je vychrtlejší než já," usmála se Lenka Štěrbová, která však také není nijak obrostlá tukem. "Ale tuk, který mám, stačí na to, abych kanál zvládla."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze