Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Praha uvidí exhibici světových smečařů - i „naskilleného“ Čecha

Matěj Bernáth letící, smečující | foto: Dark Trophy / Mudra3

5 2016
Česká stopa na blížícím se prestižním víkendovém turnaji Prague Masters ze šestidílné série FIBA 3x3 World Tour na Václavském náměstí se neomezí na dva týmy v hlavní soutěži v basketbalu 3x3. Svého zástupce bude mít pořádající země také v očekávaní soutěži smečařů.

Pro lidi pohybující se okolo pouličního basketbalu to jméno rozhodně není neznámé. Matěj Bernáth už má doma řádku trofejí za vítězství v nejrůznějších smečařských kláních. V neděli však zažije něco zcela nového a posune se zase o krok výš.

„Smečařských soutěží jsem už absolvoval hodně, ale zatím žádnou na mezinárodní úrovni. V neděli to pro mě bude premiéra,“ nechal se slyšet čtyřiadvacetiletý borec. Stejně jako pro něj, tak i pro celou českou basketbalovou školu. Žádný český smečař ještě v rámci 3x3 World Tour nevystupoval.

Co je na nedělní soutěži tak zajímavého kromě mezinárodní konkurence? Bernáth se může ve tříčlenném finále utkat se dvěma profesionálními smečaři, které FIBA vozí po celém světě.

Matěj Bernáth při své smečařské exhibici na náměstí Republiky
Matěj Bernáth při své smečařské exhibici na náměstí Republiky

Nejdřív ale musí zvládnout kvalifikaci, kde by mu podle posledních zpráv měl být soupeřem jeden smečař z týmů hrajících hlavní turnaj. Ta začíná v neděli v 16:10, finále je naplánované na 19:45.

Změřit síly s profesionály, kteří se dunkováním živí, je pro 203 centimetrů vysokého Čecha velká motivace: „Rozbalím vše už v odpolední kvalifikaci, abych měl jistotu, že se dostanu do finále. Hodně se na neděli těším, ale zároveň musím přiznat, že jsem i dost nervózní.“

Všechny tak zajímá, co si Bernáth předvede, aby oslnil porotu a dostal víc bodů než kvalifikační soupeř. Jenže to se jen tak nedozvíme. Nechce odkrývat své trumfy.

„Co jsem si připravil? To se nechte překvapit, uvidíte to v neděli. Tréninku jsem věnoval hodně svého času, tak snad se mi podaří všechno, co mám v plánu,“ zve na Václavské náměstí.

Nakonec ale přece jen dá malé vodítko, z čeho při svém tréninku vycházel. „Inspirovala mě videa z odehraných turnajů 3x3 World Tour a taky mám pár svých, už naskillených věcí,“ použije hezký český výraz.

Podívejte se, jak vypadal souboj elity v Japonsku:

Kromě prestiže a osobního cíle je pro postup do finále ještě jedna motivace - tučná finanční prémie. Vítězný smečař za svou show bere 2 000 dolarů, oba další finalisté po 500. Bude to určitě zajímavá podívaná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze