Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Masters přivítá nejvíc hráčů za 44 let. Někteří slaví na poslední chvíli

Masters nebude výjimečné jen počtem hráčů. Vysílání z Augusty, které bude prvním sportovním přenosem v USA vysílaným v 3D, může ve sledovanosti díky návratu Tigera Woodse překonat i inauguraci prezidenta Baracka Obamy. | foto: Profimedia.cz

30 2010
O víkendu vyvrcholily boje o účast na prvním letošním majoru Masters, který se v Augustě hraje příští týden. Tradičně v pondělí totiž byl aktualizován světový žebříček a padesátka nejlepších si zajistila pozvánku. Několik golfistů na ni dosáhlo za pět minut dvanáct. Do začátku Masters je ve hře jen jediné místo, a to pro vítěze Houston Open.

Právo startovat na Masters, který je považován za nejprestižnější z major turnajů, se uděluje podle několika kritérií - podle žebříčku, vítězství na PGA Tour, mají jej vítězové Masters nebo hráči, kteří loni skončili na předních místech ostatních majorů.

V posledních letech v Augustě nastoupilo asi devadesát golfistů. Letošní ročník by měl být co do počtu hráčů největší od roku 1966, kdy na slavné hřiště vyrazilo v prvním kole 103 hráčů. Přes magickou stovku se startovní pole dostalo za takřka osmdesát let turnajové historie pouze třikrát. Rekordem je 109 hráčů z roku 1962.

Letos stovka pravděpodobně nepadne jen o chlup. V současné době účast slíbilo 98 oprávněných hráčů, přibýt může ještě vítěz Houston Open, který se hraje tento týden. Stovky by se dosáhlo, pokud by si účast rozmyslel některý z dvanácti předchozích vítězů, kteří se rozhodli nestartovat.

Počtvrté v řadě budou domácí Američané v menšině. Rozdíl se po uplynulém víkendu ještě prohloubil, protože všech pět golfistů, kteří si na poslední chvíli zajistili účast v Augustě, jsou mimo USA.

Louis Oosthuizen, Open de Andalucia

Největší skok učinil Jihoafričan Louis Oosthuizen, vítěz Open de Andalucia. Sedmadvacetiletý hráč měl premiérový titul na European Tour na dosah už předminulý týden v Maroku, ale první místo na turnaji Hasana II. přenechal Rhysu Daviesovi. V Málaze si už vedení pohlídal a po turnaji si byl vědom toho, že se ve světovém žebříčku prodere do první padesátky a vypraví se do Augusty.

ČTĚTE TAKÉ

"Loni jsem si tam užíval každé chvíle. Jsem nadšený, že se tam vrátím, řekl Oosthuizen, který nyní zabírá 44. místo světového žebříčku. "V posledních dvou měsících bylo mým cílem probojovat se na Masters a to se mi podařilo," spokojeně dodal.

Spolu s ním poletí do Augusty i jeho krajan Charl Schwartzel, jenž si účast vydobyl skvělým začátkem roku, kdy dvakrát slavil vítězství na European Tour a tento měsíc mu vyfoukl triumf na CA Championship jeho vzor a krajan Ernie Els. Schwartzel, který rok začínal na 65. příčce, je aktuálně šestadvacátý. "Jsem nadšený. Nikdy dřív jsem tam nebyl, tak nevím, co očekávat," uvedl Schwartzel.

Charl Schwartzel - CA Championship 2010, čtvrté kolo.

Kromě obou Jihoafričanů se o pozvánku na Masters nemusí strachovat i Španěl Alvaro Quiros (33.), Jihokorejec K.J. Čche (45.) a Thajec Thongchai Jaidee (49.).

Na hraniční padesáté místo se po turnaji v Bay Hill dostal Kevin Na. Ten si ale účast zajistil už devatenáctou příčkou ve finančním žebříčku loňské sezony.

J.B. Holmes, Arnold Palmer Invitational

Neúspěšný byl například J.B. Holmes. Po prvním kole v Bay Hill vedl, ale poté se postupně propadl až do hloubi leaderboardu. Pro sedmadvacetiletého ranaře z Kentucky to mohla být sladká odměna za letošní solidní výkony, díky kterým se od ledna posunul ze 127. místa světového žebříčku až na 58. příčku.

Masters nebude výjimečné jen počtem hráčů. Vysílání z Augusty, které bude prvním sportovním přenosem v USA vysílaným v 3D, může ve sledovanosti díky návratu Tigera Woodse překonat i inauguraci prezidenta Baracka Obamy.

Kdo může startovat na Masters?

Minulí vítězové (doživotní účast)

Vítězové ostatních majors (ještě pět let po ukončení kariéry)

Vítězové The Players Championschip (na tři roky)

Tři amatérští šampioni USA, mistr Velké Británie a Asie (různá délka)

Hráči do šestnáctého místa předchozího ročníku

Hráči do osmého místa předchozího ročníku US Open

Hráči do čtvrtého místa předchozích ročníků British Open a PGA Championship

Hráči do třicátého místa finančního žebříčku PGA Tour předchozího roku

Vítězové turnajů PGA Tour od předchozího Masters

Hráči do padesátého místa konečného světového žebříčku minulého roku

Hráči do padesátého místa světového žebříčku, platného týden před Masters

Hráči z kvalifikace

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze