Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková o svých náladách: Sluníčko, zataženo a pak přijdou blesky

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si z mistrovství světa na jednotlivých tratích v ruské Kolomně přivezla dvě zlaté. | foto: ČTK

5 2016
Berlín (Od našeho zpravodaje) - Nejdřív spokojená, pak naštvaná, u oběda nemluví, pak se rozbrečí a pak je zase v pohodě. To jsou ve zkratce nálady Martiny Sáblíkové, která je proslulá i předstartovní nervozitou. Během soboty a neděle ji v Berlíně čeká obhajoba světového titulu v rychlobruslařském víceboji. „A já budu zase nervózní jak pes,“ říká.

Vypadáte docela uvolněně, opravdu budete zase tak nervózní?
Budu. Už dneska (v pátek), až uvidím rozlosování, mě to zase jinak nabudí a budu na to koukat jinak než včera. Nervozita tam stejně bude, budu nervózní jak pes.

Fotogalerie

Čím to je, že po tolika letech se stále nic nezměnilo?
Nevím, čím to je. Jakmile se začnu rozcvičovat a koncentrovat na závody, najednou začnu moc přemýšlet - co dělat, co nedělat, čeho se vyvarovat, co naopak musím a pak už se člověk tak trochu znervózní sám.

Snažíte se proti nervozitě před startem bojovat?
Snažím se u představování uvolnit. Říkám si, že už toho mám za sebou dost a že mě všichni znají. Pak když slyším výstřel, tak už na nervozitu není vůbec čas.

Novák o náladách Sáblíkové

„Znám ji dokonale, pracujeme spolu 18 let. Naučil jsem ji, aby byla správně drzá, sebevědomá. Proto si i mě dovolí někdy seřvat. U nás nejsou ponorkové nemoci, ale spíš takové chvilkové výlevy. Ale dokážeme se zrafat docela dobře.“

Komunikovat s okolím vám před závodem nedělá problém?
Asi tak hodinku před závodem už na mě nesmí nikdo vůbec mluvit. Petr ví, jak reaguju, a tak se kolem mě míň ochomýtá. I na dnešním tréninku. Vím, jak se chovám, jaké mám nálady a musí být hrozné to vydržet. Nechtěla bych být na jeho místě, ani na místě Niky (Zdráhalové), která je se mnou na pokoji. Moje nálady se mění jak počasí v Holandsku. Chvíli sluníčko, chvilku zataženo a pak přijdou blesky. Za deset vteřin je zase slunce. Chudáci všichni, kteří to musí snášet (rozesměje se).

Uvědomujete si ty své nálady?
Jsem si jich vědoma, ale v té chvíli se nedokážu ovládnout. Řekla bych, že to Petr snáší čím dál hůř. Včera po mě dokonce na ledě vyjel a říkal, že tam vůbec nemusí být. Tak jsem ho musela uklidnit, že už moc řve, že to musí všichni slyšet. U mě je to pokaždé jiné.

Co všechno se ve vás během pátečního dne mísilo?
Na led jsem šla spokojená, po ledě jsem byla naštvaná, u oběda jsem s nikým nemluvila, po obědě se rozbrečela a pak už zase měla dobrou náladu. Taková typická ženská.Najdete na iDNES.czmobilní verze