Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdráhalová má výborný osobní rekord, Sáblíková bojovala s Nizozemkami

Nikola Zdráhalová | foto: SPORT INVEST/Pavel Lebeda

16 2017
I trenéři z Nizozemska, země rychlobruslením poblázněné, se divili, co to ta Češka na ledu předvádí. Jenže tentokrát nešlo o Martinu Sáblíkovou, ani o Karolinu Erbanovou, nýbrž o Nikolu Zdráhalovou.

Při dalších mezinárodních závodech ISU v německém Inzellu si Nikola Zdráhalová zlepšila na trati 3000 metrů osobní rekord o takřka tři vteřiny až na 4:07,63.

Což je čas, se kterým může atakovat i první desítku v některých závodech Světového poháru.

„Zufrieden,“ pronesl její kouč Petr Novák v jazyce země, kde se závod konal. Spokojen. Měl být proč.

„Nikola už v tréninku naznačovala, že bude rychlá. Jen jsem nevěděl, jak se srovná s tlakem. Byla nervózní z toho, že startuje ve dvojici s Nizozemkou Carien Kleibeukerovou, kandidátkou olympijské medaile.“

Před startem kouč svěřenku uklidňoval: „Hele, zkus to a jeď. Můžeš zajet i 4:08.“

V úvodních čtyřech kolech Zdráhalová dokonce Kleibeukerovou porážela. „Nizozemský trenér na mě při tom čučel jako blázen,“ popisoval Novák. „Najednou je tu další česká ženská, co může prohánět jejich špičkové závodnice.“

Koncovka patřila Nizozemce v čase 4:05,90. Pro Zdráhalovou znamenal výkon 4:07,63 ve výborně obsazeném závodě 7. místo. Svůj dosavadní osobní rekord z únorového mistrovství světa v olympijské hale v Kangnungu překonala o 2,83 vteřiny.

„Niki to asi trošku přepískla ze začátku. Ale možná už letos může mít na to, aby zajela trojku kolem 4:05,“ říkal Novák.

Zdráhalová v minulé sezoně startovala ve Světovém poháru v B-divizi. Trenér očekává, že by se hned zkraje nového pohárového ročníku měla probojovat do elitní A-divize pro dvacet nejlepších žen. A ani tím to skončit nemusí. „I ta první desítka může být pro ni reálná,“ věří Novák.

Vítězkou se v Inzellu stala Irene Schoutenová z Nizozemska za 4:02,76. Olympijská šampionka na této distanci Ireen Wüstová skončila za 4:03,90 třetí.

Světovým tabulkám na 3000 metrů nadále vévodí výkonem 4:01,80 z předchozího týdne Martina Sáblíková, která se tentokrát soustředila v Inzellu na jiné distance.

Na patnáctistovce Sáblíková obsadila časem 1:57,75 třetí příčku za nizozemským duem Marrit Leenstraová (1:56,67) - Ireen Wüstová (1:56,78).

Martina Sáblíková na trati patnáctistovky během víceboje v Hamaru

Martina Sáblíková

„Souboj dvou Nizozemek nalosovaných do stejné rozjížďky byl na život a na smrt,“ podotkl Novák. „Zvlášť poté, co se Leenstraová vdala do Itálie a trénuje tam s Italy, je to mezi ní a Wüstovou otázka obrovské prestiže.“

Sáblíková mírně zaostala za vlastním výkonem 1:57,24 z minulého týdne, s nímž je šestá ve světových tabulkách sezony na 1500 metrů. Špičkovými výkony z vysokohorské dráhy v Salt Lake City se v nich ujalo vedení hvězdné americké duo Heather Bergsmová-Richardsonová (1:54,70) - Brittany Boweová (1:56,51).

„V Inzellu jsme teď neměli led až tak rychlý jako při závodech před týdnem, kdy byl nižší tlak, při kterém je led vždy o něco rychlejší,“ uvedl Novák. „Martina navíc jezdí patnáctistovku běžně s oběma rukama na zádech. Tentokrát si ji zkusila s jednou, ale to jí moc nejde. Reálně však rozhodně má na časy, které tu předvedly Nizozemky. Může s nimi v Koreji bojovat o olympijskou medaili také z patnáctistovky.“

I na této distanci potěšila trenéra Zdráhalová. Rovněž na 1500 metrů si totiž vylepšila osobní rekord, o 16 setin na 1:58,81. V závodě obsadila 6. místo, až za ní skončily z předních rychlobruslařek například Nizozemka Jolingová, Polky Zlotkowská a Bachledaová, Ruska Skokovová či Němka Pechsteinová.

Sáblíková se oproti minulému týdnu pro změnu zlepšila v klání na 500 metrů - na čas 40,53. Los jí kuriózně přisoudil na této trati do rozjížďky za soupeřku Zdráhalovou, která po úvodní stovce vedla. „Jenže pak Niki škobrtla, začala mávat rukama a upadla. Martina periférně pozorovala, co se s ní děje a dvakrát jakoby se neodrazila,“ líčil kouč.

Vyzkoušela si ještě distanci 1000 metrů, kde výkonem 1:18,44 zaostala o 2,88 vteřiny za vítěznou Leenstraovou.

Z ostatních svěřenců Nováka v Inzellu nejvíce potěšil teprve 14letý junior Lukáš Steklý, který si na 1500 metrů vylepšil osobní rekord na 2:04,12. S takovým výkonem je ve své věkové kategorii C1 druhý na světě za Korejcem Seong Hyeon-parkem.

Pokračuje naopak hledání třetí ženy do stíhacího družstva, s nímž se chce Novák kvalifikovat mezi osmičku vyvolených na hry v Koreji.

„Sedl jsem si s holkama a hodinu jsme si povídali,“ popisoval. „Je zapotřebí, aby Naty (Kerschbaummayrová) shodila pár kil. Elišce Dřímalové už se povedlo dostat dolů tři kila a zajela si teď osobák 2:03 na patnáctistovku. Ale potřebuji, aby na evropských drahách některá z nich zvládla patnáctistovku pod 2:02. Pak budeme moci směle pomýšlet i na stíhačku na olympiádě. Už teď je každopádně pozitivní, že se současnou formou může Niki odtáhnout Martině ve stíhačce jedno nebo dvě kola.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze