Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po „testíku“ Sáblíkovou bolely nohy. Ale mohla být spokojená

Martina Sáblíková | foto: AP

4 2016
Nebyl to rovný boj. Ale jeho výsledek je potěšitelný. Rychlobruslařka Martina Sáblíková, která startovala mimo soutěž, obsadila v časovce v rámci cyklistického etapového závodu Gracia Orlová 2016 neoficiální šestou příčku. Před srpnovou olympiádou v Rio de Janeiru to dává naději na dobrý výsledek.

Na jedné straně sto dvacet cyklistek, které za předchozí dva dny měly v nohách dvě stokilometrové etapy. Na druhé rychlobruslařka Martina Sáblíková, pro kterou to byl naopak první start na kole v letošní sezoně.

Zajímavou konfrontaci nabídla časovka mezinárodního závodu Gracia Orlová 2016, v jejímž neoficiálním pořadí obsadila žďárská rychlobruslařka šestou příčku.

Na 13,5 kilometrů dlouhé trati mezi Havířovem a Ostravou časem 18 minut a 13 vteřin zaostala za vítěznou Belgičankou Duyckovou o sedmnáct vteřin.

„Měla jsem strach, že nepojedu ani pod dvacet minut. Takže jsem spokojená,“ vydechla v cíli Sáblíková. „Vůbec jsem nevěděla, co od toho mám očekávat. Byla to moje letošní první časovka, takový testík,“ usmála se. „Musím říct, že to bylo namáhavé a nohy mě bolí. Ale jsem ráda, že jsem jela tak, jak jsem jela.“

Zatímco její konkurentky jsou v plné sezoně, Sáblíková se zatím v sedle prakticky rozkoukává. Během měsíce a půl na kole odjela dva tisíce kilometrů, z toho v časovce asi jen 300. „Po rychlobruslařské sezoně jsme neměli moc času, budeme to teprve dohánět,“ líčí trenér Sáblíkové Petr Novák.

Navíc jeho svěřenkyni úplně neseděl profil místní trati. „Jelo se po rovině, to není její parketa,“ připomíná Novák. „Na takové trati jsem časovku nejela hodně dlouho. Jsem docela překvapená, jak jsem to zvládla,“ připustila Sáblíková.

V náročném startovním poli uspěla. „Některé závodnice jsme potkali na olympijské kvalifikaci v Richmondu. Takže jsme věděli, že je tady velká konkurence,“ říká Novák. „A i když má Martina proti soupeřkám najeto málo, chtěli jsme srovnání. Protože kdyby přijela minutu za nimi, bylo by to špatné. Ale za prvním místem byla sedmnáct vteřin, za třetím už jen kousíček (10 vteřin – pozn. red.). Takže jsem spokojen,“ konstatoval.

Po Orlové odlétla na Mallorku

Slova uznání se dočkal také od kolegů z cyklistické branže. „Slyším uznání, že Martina umí držet stopu, že na tom pěkně sedí. Tak to mě těší,“ pochvaluje si Novák. „Protože oni to z profesionálního hlediska vidí trošku jinak než já.“

Sáblíkové vyhovovalo, že si mohla vyzkoušet jízdu v ostrém tempu, na uzavřeném okruhu. „Pro mě je důležité, že tu není provoz. Můžu si opravdu zkusit, co mám v sobě,“ líčí. „Protože když člověk jede v tréninku, přece jen musí zastavit třeba na křižovatce. Tady to bylo absolutně skvělé. Jsem ráda, že mám na začátku sezony nějaké porovnání.“

V časovce, která byla zařazena do mezinárodního cyklistického etapového závodu...

V časovce, která byla zařazena do mezinárodního cyklistického etapového závodu Gracia Orlová, obsadila Martina Sáblíková v silné konkurenci neoficiální šesté místo.

Poděkovat tak nezapomněla ani pořadatelům. „Jsem ráda, že mi umožnili v časovce mimo soutěž startovat,“ vzkázala. „Celé etapáky totiž nemůžu jet, protože před olympiádou se docela bojím do něčeho takového jít.“

Poté už se Sáblíková přesunula na soustředění na Mallorku. „Jedeme tam s celým týmem, budu tam mít sedm závodníků,“ prozradil Novák. „Budeme trénovat každý den. Jsem ve spojení se (Zdeňkem) Štybarem, který tam je,“ zmiňuje českého profesionálního cyklistu. „Takže budou jezdit i spolu.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze