Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skolila ho nemoc. Přesto Vráblík ve Wengenu zajel životní závod

Martin Vráblík při superkombinaci ve Wengenu překvapil osmým místem ve slalomu. | foto: Alexis Boichard, Agence Zoom/ISIFA

18 2014
Před závodem měl pocit, jako by se proti němu všechno spiklo. Poslední hodiny jím zmítala rychle nastupující viróza, navíc se na trať sypal nekonečný příval sněhu. Sjezdaře Martina Vráblíka ze Vsetína ani nenapadlo, že právě ve švýcarském Wengenu vyrovná životní maximum ve Světovém poháru.

I když po závodě skoro nemohl mluvit a vysílením hned padl do postele, bylo na něm jasně poznat, jak nadšený ze 23. místa v superkombinaci je.

"Je to fantastické, vždyť jsem netušil, jestli vůbec budu schopný závodit," zářil v pátek navečer Vráblík.

Aby ne. Na start Světového poháru se v sezoně postavil vůbec poprvé a hned byl vidět. Před olympiádou v Soči skvělá zpráva.

V kombinačním slalomu, který se kvůli těžkému boji pořadatelů s novým sněhem jel netradičně první, skončil Vráblík na 8. místě a za sebou nechal ostřílené hvězdy, jako jsou Carlo Janka, Dominik Paris, Peter Fill, Christof Innerhofer, Silvan Zurbriggen či Aksel Lund Svindal.

"Trať se rapidně zhoršovala a kluci, kteří startovali přede mnou, toho ohromně využili," připomněl český reprezentant, že se do slalomu pustil s číslem 26. "Musel jsem zvolit jízdu na jistotu, ale když jsem si ji pak pustil, byla to fakt dobrá jízda. Sice jsem nejel absolutně naplno, ale pak už by to bylo na hraně."

Vypadnout přitom nechtěl. "Mám sice olympijskou nominaci zajištěnou už z loňska, ale ve Světovém poháru jsem ještě letos nestartoval, a tak mohl vznikat prostor k řečem, že nemám žádný pořádný výsledek," vysvětluje Vráblík.

Ve sjezdu, který je jeho slabší disciplínou, se pak projevilo, že se mu zatím neměl možnost tolik věnovat.

"Stál jsem na sjezdových lyžích letos potřetí, navíc vzhledem k nemoci už jsem dřel z posledního, přesto jsem za Svindalem, který sjezd vyhrál, zaostal jen čtyři vteřiny," upozornil Vráblík, který v celkových výsledcích ztrácel na vítězného Teda Ligetyho 4,69 vteřiny.

Když přitom v roce 2011 bodoval ve Wengenu v superkombinaci poprvé, zaostal za vítězem skoro 12 vteřin. "Jsme teď všichni ohromně vyrovnaní," všímá si Vráblík.

V létě chtěl 31letý sjezdař s lyžováním končit. Pak mu ale výrobce lyží Völkl nabídl podporu, když bude letos testovat nově vyvíjenou závodní botu Dalbello. Díky tomu může Vráblík po rychlé léčbě, kvůli níž vynechá ve Wengenu zbytek víkendového programu, vyrazit i za týden na další závod Světového poháru ve slavném rakouském Kitzbühelu.

Jiné sponzory totiž nemá, byť by je před olympiádou velmi přivítal. "Výsledek ve Wengenu je takovým poděkováním lidem, kteří mi pomohli dřív a teď nemůžou, protože nemají," poznamenal Vráblík, který navíc 23. místem ve Wengenu možná vybojoval pro některého z reprezentačních kolegů ještě jedno místo na olympiádu.Najdete na iDNES.czmobilní verze