Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér „kung-fu“ Pand: Ceny našich hráčů hodně vyletěly

Martin Stavěl v Las Vegas | foto: bkusti.czMAFRA

14 2014
Proměna ústeckého basketbalu pokračuje. Loni Pandy během 36 kol základní části vyhrály jen jedenáctkrát a skončily třetí od konce, teď mají 21 výher v 35 zápasech a v tabulce jim patří páté místo s minimální ztrátou na třetí.

Loni stačilo šťouchnout a rupli jako mýdlová bublina, letos do nich soupeři můžou bušit jako do pinballové kuličky, oni se přesto doma vždy odrazí k vítězství.

V lize už 16x v řadě!

Ústecké basketbalové Pandy jsou na vlastní palubovce, ehm, tak trochu za nepřemožitelné "kung-fu" Pandy. I díky mágovi Kwamainu Mitchellovi, nejlepšímu střelci NBL. "Lidi se mě ptají, proč vyhráváme jen doma. A já říkám, že kdybych si měl vybrat, zvolím si pokaždé domácí vítězství. Pro naše fanoušky," svěřil se kouč Martin Stavěl. Prožívá ligový debut snů!

Titány z Nymburka už jste hostili, dotáhnete tedy domácí vítěznou sérii až do konce sezony?
Říkal jsem si, že pokud nepřijde výraznější zranění nebo nemoc, věřím, že by to tak mohlo dopadnout. Jenže v posledním zápase si vykloubil rameno Američan Bowden. Ale nemůžu říct, že jsme doma neporazitelní. Některé poslední výkony už nebyly s takovou energií, jakou bych si představoval. Byť ten s Brnem ano.

Nemusíte se štípnout, jestli se vám to nezdá? Vždyť Ústí se loni trápilo a teď je postrachem.
Kromě Nymburka jsme na naší palubovce porazili úplně každého, Prostějov dokonce už dvakrát. Pokud jsme schopní přehrát dvakrát v sezoně takového soupeře, který je druhý v tabulce, je to pro mě dobré znamení. Po takové době už to není náhoda. Já mám přání, abychom aspoň částečně, třeba z osmdesáti procent, byli schopní takový výkon a nasazení předvést i na palubovkách soupeřů.

Proč to venku skřípe?
Platí to ve fotbale, v hokeji, všeobecně ve sportu, že doma hrajete líp. V basketbalu by to nemělo být tak výrazné, nicméně u nás to tak je. Dobré výkony střídají špatné, ovšem naše bilance je slušná. Beru to, jak to přichází. Pokud by to bylo takhle až do konce sezony, stěžovat si nebudu.

Jak si vysvětlujete mimořádnou domácí jízdu?
Máme kluky, kteří jsou nažhavení, chtějí vyhrávat. A před domácím publikem lítají ještě dvakrát tolik co venku. Ústecká hala a publikum je nabíjí. Ale pozor - my všechny soupeře až na Nymburk porazili, ale kromě USK Praha jsme taky se všemi prohráli.

Stále usilujete o 3. místo po základní části. Jak lákavé je?
Teoreticky ve hře jsme, ale my jdeme od utkání k utkání. Chceme vyhrát, co půjde. Nejen doma, i venku něco urvat. Tabulka je tak vyrovnaná, že můžeme skončit třetí, ale taky být šestí. Což je pro nás stejně úspěch.

Tím, jak doma řádí, by to chtělo skončit do 4. místa a ve čtvrtfinále mít výhodu své haly.
Ano, to je pravda. Nicméně play-off je o něčem jiném a doufám, že my v něm budeme schopni i výkon na venkovní palubovce vygradovat a hrát s takovou energií jako doma. Našimi soupeři budou Opava, Pardubice nebo Děčín; hlavně ten by se nám moc líbil. Je blízko, derby by mělo maximální náboj i kulisu. Bylo by to skvělé pro nás i fanoušky!

Nyní zraněný Bowden přišel v průběhu sezony a zapadl do týmu výborně. Zase šťastná ruka?
Já mám letos celkově kliku na výběr hráčů. Bowden je výborný, hodný, skromný a pokorný kluk. Měl jsem na něj výborné reference, sehnal jsem si ho sám. I když nehrál vyšší soutěž, nastoupil do rychlíku a hned se adaptoval.

Ale zdá se, že úspěšní cizinci se vám po sezoně rozprchnou.
Vypadá pravděpodobně, že tým budeme skládat zase znovu. To je náš úděl. Co vám budu povídat, při těchhle výkonech ceny některých hráčů hrozně vyletěly nahoru a na všechny mít nebudeme. Po sezoně můžou odejít bez náhrady, skončí smlouva a kluk je volný. Jako by tady nehrál vůbec.

Je Mitchell nejlepším hráčem, který kdy v Ústí působil?
Já tady pár týmů zažil, sám jsem v některých hrál, i na konci 90. let. Měli jsme v Ústí jednoho podobného, Perkins se jmenoval. Byl taky vynikající. Jenže teď je to umocněné tím, že tady nemáme jen jednu superhvězdu, ale i výsledky. Tým prostě není jen o jednom hráči, i když ho táhne. Perkins jednou dal přes 50 bodů, ale byl mnohem hubenější. Když se podíváte na Kwamaina, to je prostě hrana, i když je malý. Silovější typ.

Překvapil vás Mitchell?
Co předvádí, to překonává moje očekávání, i když velké věci jsem čekal. Pro mě jako trenéra je výborné, že je schopný koš dát, ale i najet a vyhodit to na spoluhráče. Hraje na 150 procent jak v útoku, tak v obraně, nic nevypustí.

Už znáte zájemce o jeho služby pro příští sezonu?
Má několik nabídek a není sám. Vím konkrétní kluby, jsou z ciziny i z Česka. Asi bude pokoušet taky letní ligu v Americe. Ale ze slávy se mu nezamotala hlava, sezonu nebalí. Dělá to pro sebe, není hloupý. Jeho reputaci by neprospělo, pokud by něco očividně začal vypouštět. To by se rozneslo. Přistupuje k tomu pořád profesionálně.

Basketbal v Ústí je už navštěvovanější než hokej. Co vy na to?
Jsem rád, že jsem toho účasten. Vnímám to. Hokej tady léta býval největší a je velmi znát, že jeho popularita obrovsky klesla. Zato my máme návštěvy, jaké tady nebývaly. Důvod je jednoduchý, výsledky. Taková šňůra výher, to se nikdy v Ústí nestalo. Všechno hraje pro to, aby lidi chodili a bavili se. Ale musíme v tom pokračovat i další dvě tři sezony, abychom fanoušky získali nastálo a plnili halu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze