Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský vítěz? Příště to bude vyrovnanější, říká šermíř Rubeš

Martin Rubeš | foto: Archiv Martina Rubeše

15 2016
Do světové špičky se dere dvacetiletý karlovarský šermíř Martin Rubeš. Na posledním Světovém poháru v katarském Doha svedl vyrovnaný souboj s olympijským vítězem.

Poslední letošní turnaj Světového poháru šermířů se konal o víkendu v hlavním městě Kataru Doha a na startu byl i dvacetiletý karlovarský kordista Martin Rubeš. Potvrdil svou letošní výbornou formu dvaadvacátým místem. Předtím byl v Bernu sedmý, v Buenos Aires třináctý.

„Byl jsem ve dvaatřicítce, což je super. Sice oproti předchozím výsledkům nejhorší výsledek letos, co jsem měl ve svěťáku, ale pořád je to skvělý výsledek, potřetí za sebou jsem dokázal postoupit tak daleko. Prohrál jsem až s olympijským vítězem, nevypadl s žádným nazdárkem. Jsem spokojen,“ přiznává Martin Rubeš.

Odměnou za dvaadvacáté místo v Kataru je mu posun na čtyřicátou příčku celkového pořadí Světového poháru.

„Je to má oblíbená destinace, líbí se mi tam, mám to strašně rád. Je tam sice jen poušť a mrakodrapy, ale mně se tam velmi líbí. A hlavně je tam teplo,“ směje se karlovarský šermíř.

Z trojlístku českých reprezentantů byl v Doha nejlepší. Olympionik Jiří Beran skončil dvaapadesátý a Pavel Pitra ještě tři místa za ním. Martin Rubeš je tak aktuálně, podle výsledků ve Světovém poháru, nejlepší český kordista.

„Zní to super, ale já pořád byl nejlepší v mládežnických kategoriích, tudíž to žádná změna, když to řeknu namyšleně, pro mě není. Je to paráda. Jirka Beran za mnou, považuji jej za nejlepšího šermíře, co jsme tady kdy měli, a teď dělám lepší výsledky než on, to je nádhera,“ raduje se mladý karlovarský šermíř. V Doha po kvalitně zašermované skupině, pět vyhraných zápasů a jeden prohraný, to bohužel na přímý postup o jediný zásah nestačilo a Rubeš byl po skupinách jako turnajová sedmnáctka, přímo postupuje šestnáct.

„Sčítá se, kolik jsme dali zásahů a kolik dostali a bohužel já dostal o jeden zásah víc než ten soupeř, co byl přede mnou a přímo postoupil,“ vysvětluje. Tím byl Japonec Ito Inochi a o něm ještě bude řeč.

Díky sedmnácté příčce se Rubeš sice vyhnul zápasu o 128, ale o 64 šermovat musel. Čekal ho nepříjemný soupeř Xue Yangdong z Číny. „Po nervózním začátku Martin zápas zvládl a zvítězil 15:11 a mohl se těšit na elitní čtyřiašedesátku,“ pochvaluje si i Martin Rubeš starší, otec karlovarského kordisty a trenér české juniorské a kadetské reprezentace. V prvním zápase mezi čtyřiašedesáti v nádherné hale čekal Rubeše Japonec Ito Inochi, se kterým si poradil až v prodloužení 9:8. „Šermuje se třikrát tři minuty a když je stav nerozhodný, následuje prodloužení, kde se šermuje na jeden zásah,“ vysvětluje a dodává: „Sice ve skupině na můj úkor postoupil, ale druhý den jsem jej porazil, takže se nic nestalo.“

Ale teď teprve čekala Rubeše opravdová zkouška - olympijský vítěz z Ria Korejec Park Sangyoung. Karlovarský šermíř sice prohrál 11:15, ale vyzkoušel si, že dokáže vyrovnaně šermovat s největšími hvězdami tohoto sportu.

„Myslím, že mám na to, aby to s ním bylo vyrovnanější. Utekl mi docela dost začátek a potom jsem to už jen kosmeticky upravoval. Myslím, že jsem s ním konkurence schopný a příště to může být o dost lepší,“ prohlašuje sebevědomě.

Martina Rubeše ještě čeká v sobotu Český pohár v Písku a potom lehký vánoční odpočinek. „Budu doma v Karlových Varech a budu pořád trénovat, abych z toho nevypadl,“ říká. Hned poté naskočí do tvrdé přípravy, protože začátkem příštího roku ho čeká Světový pohár v německém Heidenheimu a kanadském Vancouveru.

Potřetí za sebou jsem dokázal postoupit tak daleko v turnaji Světového poháru.

Mám na to, aby to s ním bylo vyrovnanější. Příště to může být lepší.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze