Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z Prokopa nevyprchal vztek po trestu: Jsem zhnusený a bez motivace

Martin Prokop a Jan Tománek na momentce z Portugalské rallye | foto: Profimedia.cz

15 2016
Ještě před startem Italské rallye dostal Martin Prokop přísnou pětiminutovou penalizaci. „Je to jako začínat hokejový zápas za stavu 0:5,“ zlobil se třiatřicetiletý pilot, který na Sardinii dojel jedenáctý. Poté ohlásil svůj konec v seriálu mistrovství světa.

Soutěžní vůz i veškeré náhradní díly, které si jezdec Jipocar Czech National Teamu Martin Prokop přivezl na další podnik mistrovství světa, byly podle pravidel Mezinárodní automobilové federace FIA v absolutním pořádku. Přesto třiatřicetiletý závodník dostal od komisařů přísný trest: ještě před startem Italské rallye vyfasoval pětiminutovou penalizaci.

„Jen jsme mailem nahlásili pravděpodobné poškození plomby na jednom náhradním diferenciálu, který je v Čechách, a hned nám přilítne takový flastr,“ podivoval se Prokop na svém webu.

„FIA rozhodla o penalizaci, aniž viděla, jak zaplombovaný diferenciál - který je v Česku jako rezervní - skutečně vypadá,“ krčil rameny Quirin Müller, manažer Jipocar Czech National Teamu. „Došli k tomu bez jiných důkazů a prověření, jen na základě e-mailu, ve kterém je o tom informujeme,“ dodal.

V první chvíli Prokop zvažoval možnost soutěž okamžitě opustit. „Musím říct, že jsem se chtěl v pátek ráno sbalit a odjet domů. Ale když jsem viděl celý tým s veškerým zázemím, které jsme dovlekli až sem na Sardinii, řekl jsem si, že to zkusím odjet,“ popisoval.

Přesto svou jízdu sám označil za boj s větrnými mlýny. „Celá soutěž je tím poznamenána. Jsem zhnusený a bez motivace. Jet s pocitem, že si auto a díly ničím zbytečně, je šílené, ale bojujeme a snažíme se aspoň trochu sportovat a dostat se do tempa. Už jen pro naše fanoušky a partnery,“ popsal své pocity.

Se svým Fordem Fiesta RS WRC nakonec se ztrátou 14 minut a 3 vteřiny za vítězným Belgičanem Thierrym Neuvillem obsadil jedenáctou příčku, od umístění na bodované příčce ho dělilo 22 sekund.

„Celou soutěž jsme projeli s obrovským sebezapřením a pocitem křivdy. To zklamání z nesmyslného postihu bylo opravdu silné,“ přiznal Prokop na svém facebookovém profilu.

Když konec, tak se vztyčenou hlavou a úsměvem

Právě z toho důvodu juniorský mistr světa a vicemistr světa v produkčních vozech (obojí rok 2009) v neděli oznámil svůj konec v seriálu světového šampionátu v rallye.

„Nejsem s touto situací spokojený, končím v mistrovství světa. Nevím, kdy pojedeme další závod,“ líčil. „To, co se tu odehrává, mě jen utvrzuje v tom, že je dobré se skutečně intenzivně věnovat našim dalším projektům, do kterých jsme se pustili,“ připomněl svou účast na okruhových závodech a plánovaný druhý start na Rallye Dakar.

Později však rozhodnutí přehodnotil. „Až jednou nastoupím do své opravdu poslední soutěže ve WRC, pojedu ji, jak se říká ‚v obleku‘, se vztyčenou hlavou a s úsměvem. Ne s nafouklou pusou a hlavou plnou myšlenek na vše ostatní kromě rallye,“ uvedl v úterý. „Ano, ještě se do šampionátu WRC vrátím. To můžu sobě, svému týmu a hlavně fanouškům slíbit,“ potvrdil. „Třeba to bude ještě tento rok, kdo ví,“ nechal vše otevřené.

Co však rozhodně nenechá spát, je odvolání proti verdiktu komisařů. „Už jen z principu budeme bojovat s FIA o stažení pětiminutového trestu, který je podle nás neoprávněný a křivdí nám,“ ohlásil Prokop, který by za normálních okolností v Itálii obsadil devátou příčku, před krajanem Janem Kopeckým. „Odmítáme se s tím smířit a budeme se proti tomu odvolávat,“ potvrdil manažer Müller.

Na závěr si Prokop neodpustil drobné rýpnutí. „Ještě si asi zajdu k zubaři nechat zkontrolovat plomby,“ dopsal se smajlíkem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze