Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neslavný návrat. Prokop ve Španělsku udělal z fordu tříkolku

Vůz Martina Prokopa dopadl na Katalánské rallye bídně. | foto: Martin Prokop, Official Media

18 2016
Takhle si svůj návrat do WRC zcela určitě nepředstavovali. Dvojice jihlavského Jipocar Czech National Teamu Martin Prokop - Jan Tománek, která se v letošním roce připravuje především na slavnou Rallye Dakar, se o víkendu po čtyřměsíční pauze opět zapojila do seriálu mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Ze Španělska se však vraceli s prázdnou. O naděje na bodový zisk je připravilo ulomené přední kolo jejich vozu Ford Fiesta RS WRC. „Je to k vzteku, ale i to jsou závody,“ pravil zklamaný Prokop.

Čtyřiatřicetiletý pilot, který letos ve světovém šampionátu startoval pouze v březnu v Mexiku a poté v červnu v Itálii, se na Katalánskou rallye těšil. „Katalánskou rallye jsem měl vždy rád, užíval jsem si ji a obvykle se mi tam i výsledkově a jezdecky dařilo. Proto jsem se rozhodl k tomuto vlastně již ojedinělému startu,“ vysvětlil Prokop.

Video: Prokopova jízda na třech kolech

Cílovou rampu však tentokrát zkušená jihlavská posádka neviděla. Ze závodu musela odstoupit po nedělní sedmnácté rychlostní zkoušce, v níž po havárii přišla o pravé přední kolo.

„V neděli ráno jsme nasadili měkkou směs, ale gumy jsme hned na první vložce dost zničili. Na druhé vložce už byly celkem v háji a na výjezdu z jedné ze zatáček, která hodně utahovala, mne nepodržely,“ popisoval Prokop, jak došlo ke kolizi. „Celé auto se utrhlo a nabouralo přímo do svodidel. Ani jsem nestihl zareagovat, udělat úhel a jít do nárazu bokem, jaká to byla rychlovka.“

Následně se z Prokopova fordu stala tříkolka. „Z kabiny vozu to ale paradoxně vypadalo jen na poškozené zavěšení, takže jsme následující tři kilometry do konce erzety jeli nevědomky na třech kolech,“ líčí Prokop. „Brzdily mi jen zadní brzdy, jel jsem opatrně, vše jinak slušně fungovalo a auto jelo krásně rovně,“ doplnil s tím, že o reálném stavu jeho vozu se dozvěděl až od svého spolujezdce v cíli zmiňované rychlostní vložky.

Kvůli poškozenému vozu Prokop předčasně ukončí letošní sezonu ve WRC. „Nyní je naší prioritou jen a jen Dakar,“ potvrdil manažer týmu Quirin Müller. „Na Fionu bude přes zimu v dílně trochu smutný pohled, protože se k opravě dostaneme určitě až zjara,“ dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze