Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peterka raději velkoklub opustil, teď zažívá evropský dril doma

Martin Peterka a jeho trenér Mirsad Alilovič sledují hru USK Praha. | foto: USK Praha / Tino Photography

25 2014
Kdyby šlo všechno podle jeho plánů, hrál by teď s evropskými hvězdami a proti evropským hvězdám. Ale nakonec se Martin Peterka v kádru EA7 Olimpie Milán, nejlepšího italského basketbalového klubu, neudržel. Angažmá útěchy pro tento ročník našel v USK Praha.

Tahle štace v české Kooperativa Národní basketbalové lize je pro devatenáctiletého pivota atraktivní zejména kvůli trenéru Pražanů - Mirsadu Alilovičovi. Muži, jemuž v minulosti prošli rukama bratři Dragičové, Jan Veselý nebo Jaka Lakovič.

Zdá se, že USK je nyní dobrou adresou, míříte-li ven. „Je to tu drsnější, než je v Čechách zvykem. Je to ale styl basketu, který se hraje jinde v Evropě,“ říká Peterka o dřině pod slovinským odborníkem.

Martině, ohlédněte se za přípravou s EA7 Milán. Jaké vám tento čas přinesl zkušenosti?
Zkusil jsem si, jaké to je být v jednom z nejlepších klubů Evropy, jak se tam trénuje. Viděl jsem něco jiného, než tady u nás. Měl jsem například individuální tréninky, na kterých jsem byl úplně sám a věnovali se mi tři, čtyři trenéři. S tím jsem se tady nesetkal. Navíc jsem se potkal s hráči jako Linas Kleiza, Shawn James... Neuvěřitelná zkušenost.

Jste s milánským klubem v kontaktu i nadále? Nebo je to uzavřená kapitola?
Řekli jsme si, že zůstaneme dál v kontaktu. Není to tak, že by byl konec a už se nikdy nespojíme. Zatím od nich žádnou zprávu nemám. Na to bude spíš čas po sezoně.

Jak těžké bylo pro rozhodnout se pro návrat do Česka? Měl jste i jiné možnosti?
Věděl jsem, že v Miláně bych měl herní příležitost minimální, tak jsem si řekl, že bude asi lepší vrátit se. Měl jsem ještě nějaké nabídky ze zahraničí, ale nebylo to ono. Pak se ozval USK. V tu dobu jsem věděl, že je to nejlepší možnost. Že budu moct hrát.

Před sezonou panovalo očekávání ohledně trenéra Aliloviče. Jaký trenér to je? Jak byste charakterizoval jeho tréninkové metody?
Je to něco, s čím jsem se ještě nikdy nesetkal. Jeho styl je založený na přísném dodržování pravidel v útoku i v obraně. Jsme mladý tým, tak se zde hodně trénuje. To je také jedna z věcí typických pro slovinské trenéry. Někteří hráči by z toho mohli být otrávení. Je to tu drsnější, než je v Čechách zvykem. Je to ale styl basketu, který se hraje jinde v Evropě. Jako hráči se s tím musíme sžít.

Bylo těžké naskočit do rozjetého vlaku USK?
Zase až tolik ne. Byl jsem měsíc v Miláně, kde jsem trénoval. Letní přípravu jsem tedy absolvoval, akorát jsem vynechal přípravné zápasy a první utkání v Prostějově. Od druhého utkání v Opavě už jsem začal hrát a od té doby jsem toho moc nevynechal.

V čem je vaše role v USK jiná než v minulosti v Pardubicích?
V Pardubicích bylo víc zkušenějších hráčů. Nečekalo se toho ode mě hodně. Mohl jsem hrát uvolněněji. Ani obrany se na mě tolik nesoustředily. Byl jsem mladý. Tady je mladých hráčů více a ode mě se čeká, že bych měl být lídrem týmu.

Smlouvu máte do konce kalendářního roku. Rýsuje se už nějaké další angažmá? Něco vysněného?
Pokud by do té doby přišlo něco ze zahraničí, co by stálo za to, tak bych možná odešel. Uvidíme, jaká situace bude za měsíc. Může se stát, že tady podepíšu do konce sezony. Zatím jsem o tom moc nepřemýšlel. Do konce roku mám smlouvu tady a tu určitě dodržím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze